4 Adımda Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız?

4 Adımda Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız? 4 Adımda Satış kitabının yazarı Ümit ÜNKER’den sizler için tüyolar.

Bir satış sürecinin en temel 4 yapı taşı,
  • 1. Adım: Kişiselleşme,
  • 2. Adım: Stratejik Planlama ve Yönetim,
  • 3. Adım: Satışa Duygusal Hazırlık,
  • 4. Adım: Sürdürülebilirliktir.

1. ADIM KİŞİSELLEŞME

Kişiselleşmek, varlığının farkına varıp, neler yapabileceğinin ayırdında olmaktır. Kişilik kazanmak, yapabileceklerini bilmek, yapamayacaklarının çizgilerini çizebilmektir. Bir anlamda değer yaratan kişisel bir Marka olabilmektir. Markanız yani siz çok önemlisiniz bu nedenle müşteri karşısındaki ilk etkiniz oldukça önemli ve karşı tarafta bırakılan bu ilk etki %80 oranında bilinçaltına yerleşir. Yani, müşterinin karşısına ilk olarak nasıl çıkarsanız %80 etkiyi o şekilde bırakırsınız. Bu nedenle giyim tarzınız, kokunuz, saç şekliniz, diksiyonunuz ve tavrınız bir satış sürecinin en etkili belirleyicilerindendir.

Unutmayın! İnsanlar sevdikleri ve beğendikleri insanlardan bir şeyler satın alırlar.

2. ADIM STRATEJİK PLANLAMA

Stratejik Planlama, planlama satış sürecinin özüdür. Stratejik olarak tüm müşteri ziyaretlerinizi, hedeflerinizi ve hedeflerinize ulaşmak için izleyeceğinizi yolu belirlemezseniz günün sonunda başarı elde etmeniz neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı kendinize ait bir planlama stratejisi hazırlamanız bu planlama çerçevesinde rakiplerinizin sizden farklı yaptığı müşteri kazanımlarını siz daha farklı nasıl yaparak kendi lehinize kullanabileceğinizi belirlemelisiniz. Bunun için aktif şekilde saha da olmanız ve müşterilerin nabzı tutmanız gerekir. Unutmayın! İyi bir satıcı çok konuşan değil, çok dinleyendir.

3. ADIM SATIŞA DUYGUSAL HAZIRLIK

Satışa Duygusal hazırlığınızı yapmalı ve tüm satış süreçlerini müşteri karşısına çıkmadan zihninizde canlandırarak kurgulamalısınız. İyi hazırlanmış bir satışçının satışı kapatamaması beklenemez.

1. ADIM SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sürdürülebilir ilişkiler kurmanız mevcut müşterinizin hem daha fazla ürün ya da hizmeti sizden almasına hem de uzun süreli sizinle çalışmasına neden olur. Bu nedenle buradaki en kritik nokta müşterinizle aranızda duygusal bir bağ yaratmanız olacaktır. Sizin samimi, içten ve kendisine gerçekten yardımcı olduğunu/olacağını düşünen bir müşteri uzun süre sizi bırakmayacaktır. Bu da istikrarlı şekilde ilerlemenizi ve mevcut müşterinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

İşte bu 4 önemli adımı uygularsanız satışlarınızın olumlu şekilde arttığını göreceksiniz.

Hemen şimdi 4 Adımda Satış kitabını alın ve satışlarınızda ilk günden fark yaratmaya başlayın!

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür