Ekibinizin Daha Etkili Olmasını İstiyorsunuz Değil Mi? İşte Etkili KPI Oluşturmanın 12 Adımı

Ekibinizin daha etkili olmasını istiyorsanız, anahtar performans göstergeleri (KPI) kullanarak ekibinizin performansını ölçmek ve geliştirmek önemlidir. İşte etkili KPI oluşturmanın 12 adımı:

Ekibinizin Daha Etkili Olmasını İstiyorsunuz Değil Mi? İşte Etkili KPI Oluşturmanın 12 Adımı

Soru şu:

Ekibinizin daha etkili olmasını istiyorsunuz değil mi? Eğer sizin de cevabınız “Evet” ise, bu yönergeleri mutlaka uygulayın.

Çalışanlar hangi temelde değerlendirildiklerini tam olarak bilmelidir, bu nedenle bu tür herhangi bir değişiklik doğru bir şekilde tanımlanmalı ve gerekçelendirilmelidir. İyi bir KPI ölçüm seti, verimlilik, kalite, efektif olma, güncellik, yönetim, davranışlar, ekonomi, proje performansı, kişisel performans ve kaynak kullanımını takip etmelidir. Her KPI için spesifik bir çıktı (outcome) ile performans ölçümü ilişkili olmalıdır. Anahtar Performans Göstergesi ifadesinin kısaltmış ismi olan KPI’da sihirli kelime anahtar (key) dır. Bu da her şirketin hatta her bölümün kendi performanslarını ölçümleyerek daha iyi hale getirebilecekleri o güçlü kapıyı açacak özel anahtarlarının birbirinden farklı olması anlamına gelir. KPI Veri setleri her şirkete hatta bölüme göre farklı olmasının yanında ayrıca göstergelerin başarılı olması için ortak bazı temel noktalara sahip olması gerekir.

Aşağıda sizler için hazırladığım KPI yönetimi için yılda birkaç defaya kadar değişiklik yapmaya hazır olun.

Ekibinizin daha etkili olmasını istiyorsanız, anahtar performans göstergeleri (KPI) kullanarak ekibinizin performansını ölçmek ve geliştirmek önemlidir. İşte etkili KPI oluşturmanın 12 adımı:

 1. Veri toplamayı kolaylaştırın: Veri toplama süreçlerinizi basitleştirerek, doğru ve zamanında bilgilere erişimi sağlayın.
 1. KPI’yı otomatik olarak hesaplayan araçlar kullanın: Hesaplamaları ve analizleri otomatikleştirerek, hataları azaltın ve zaman kazanın.
 1. İyileştirme alanlarını kusursuz bir şekilde gösterin: Sürekli geri bildirim sağlayarak, ekip üyelerinin performanslarını ve süreçleri geliştirmelerine yardımcı olun.
 1. Anında geri bildirim verin, alın: Ekip üyelerine sürekli ve zamanında geri bildirim sağlayarak, sürekli gelişim ve öğrenme ortamını destekleyin.
 1. Anında ileri bildirim verin, alın: Gelecekteki beklentiler ve hedefler konusunda açık ve zamanında iletişim kurarak, ekip üyelerini motive edin ve hedeflere ulaşmalarına yardımcı olun.
 1. Segmentlere ayırmayı doğrulayan ve yeni segmentasyon türlerini tanıtmaya olanak tanıyan bir araca sahip olun: Farklı segmentler ve kategoriler arasında ölçüm yaparak, daha özelleştirilmiş ve spesifik KPI’lar oluşturun.
 1. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip yazılım araçları kullanın: Ekip üyelerinin KPI’ları kolayca anlamalarını ve kullanmalarını sağlayarak, süreçleri daha verimli hale getirin.
 1. Ekipler için oyunlaştırma ve KPI hesaplamasına olanak tanıyan yeni nesil yöntemleri kullanın: Performansı takip etmeyi ve geliştirmeyi eğlenceli ve rekabetçi hale getirerek, ekip üyelerinin motivasyonunu ve etkileşimini artırın.
 1. Çalışanları kontrol etme ihtiyacını azaltın veya tamamen ortadan kaldırın: Otomatik ölçüm sistemleri ve dijital araçlar kullanarak, çalışanların kendi performanslarını takip etmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olun.
 1. KPI ölçüm sistemlerine “Takdir Etme” sistemlerinizi entegre edin: Başarılı KPI sonuçları için çalışanları ödüllendirerek ve takdir ederek, motivasyonlarını ve bağlılıklarını artırın.
 1. KPI metriklerini her 3 ayda bir yeniden gözden geçirin: Sürekli olarak KPI’ları inceleyerek, organizasyonunuzun hedeflerine ve ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olun. Bu süreç, KPI’ların etkinliğini değerlendirmenize ve gerektiğinde değişiklikler yapmanıza olanak tanır.
 1. Entegre dosya sistemi aracılığıyla bilgilerin verimli dağıtımını kolaylaştırın: Tüm ekip üyelerine doğru bilgileri sağlamak için etkili ve entegre bir dosya sistemine sahip olun. Bu, çalışanların KPI sonuçlarını ve gelişmelerini gözlemleyebilmeleri için önemlidir.

Etkili KPI’lar oluşturarak ve uygulayarak, ekibinizin performansını ölçebilir, iyileştirebilir ve yönlendirebilirsiniz. Bu süreç, şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olurken, çalışanların gelişimine ve motivasyonuna da katkıda bulunacaktır. İyi tasarlanmış ve uygulanan KPI’lar, ekibinizin daha etkili olmasını sağlamak için güçlü bir araçtır.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür