OLUMLU TUTUM

Satışta Olumlu Tutum Nasıl Olmalıdır? Olumlu Tutumun Faydaları Nelerdir?

Sizce Tutum nedir?

Bir kimsenin bir sorun ya da durumu ele alış biçimi ve durum karşısında aldığı pozisyon ve davranışlardır.

Çoğu insan durumlar karşısında negatif içseller ile tutum sergileme eğilimindedir. Kendi içimizde kendimizi dinlediğimiz olumsuz düşüncelerimiz buna neden olur. Negatif düşünce tarzı olaylara bütünleşik bakamama, bardağın dolu tarafını görememe halidir. Bu da müşterilerimize karşı negatif ve olumsuz tutum sergilememize kapı aralar.

Peki ne yapmalıyız?

Pozitif içseller oluşturmalı ve durumlar karşısında olumlu tutum geliştirmeliyiz. Pozitif düşünce yöntemi sizi Mutlu etmesinin yanında olaylara bütünleşik bakarak daha net ayrıntıları görmenizi sağlar.

İnsanlar yalnızca ihtiyacı olduğu için satın almazlar, ihtiyacı olabileceği için de satın alırlar. Müşterinin o an satın almaması bizde bir motivasyon düşüklüğü ve negatif içseller yaratmamalı, yüzümüzü düşürmemeli ve olumlu tutum içinde olmayı sürdürmeliyiz.

Tatmin olmuş her müşteri bazen o an almasa dahi alternatiflere yönelmez, bizi başkalarına tavsiye eder ve tekrar tekrar satış yapmamızı sağlar.

Temas ettiğimiz her müşteri daha sonra yine arayabileceğimiz potansiyel müşteridir. Bir ürün ya da hizmetimizi değerlendirememiş her müşteri, farklı ürün ya da hizmetlerimiz için potansiyel bir müşteri demektir.  Dolayısı ile her görüşülen müşterinin datasının tutulması son derece önemlidir.

Dünyanın en başarılı satıcılarının ortak özelliklerinden biri de ‘’Olumlu Tutum’’ sergilemeleridir. Olumlu tutum hem kendinizi daha iyi hissetmenizi hem de satışlarınızın zamanla daha fazla artmasına neden olacaktır. Tüm bunların yanında müşteri tatminine de olumlu katkısı vardır.

Düşünceleriniz ne olduğunuzu belirler. Neye inanırsanız o gerçekleşir, neye daha fazla yoğunlaşırsanız onu kendinize çekersiniz.

Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu size çeker korktuğunuzu başınıza getirir! buna ”Ters Çaba Kuralı” denir.

Daha iyi olmak bizim elimizde ve daha iyi bir sen her zaman mümkün…

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür