SATIŞ YAPMAK İŞİN EN BASİT TARAFI

İşimiz insanla bu nedenle Satış bir ikna ve ilişki yönetimidir. Satış ikna`dır çünkü insanlar ikna oldukları şeyleri bilinçli olarak satın alırlar. Satış ilişki yönetimidir çünkü insanlar kendileri ile yakından ve samimi şekilde ilgilenen kişilerden satın almak isterler. Bu nedenledir ki her aşamada da Satış sürdürülebilir ilişki yönetimi ve Satış sonrası hizmet/ilişki yönetimi süreçleriyle var olur.

Satış bir ürün ya da hizmet satıldığı anda bitmez aksine başlar… Yani bir müşteri ürün ve/veya hizmet satın aldıktan sonra satış başlar. Çünkü satış sonrası memnuniyet mevcut müşterinin bir kez daha sizden satın almasına neden olur.

1950`lerden bu yana insanların satın alma davranışlarının yanında onları satın almaya yönlendiren tetikleyiciler nelerdir diye araştırılıyor yani ışık nasıl yanar değilde ışığın yanması için hangi anahtara basmak gerekli diye araştırılıyor. Bilimsel araştırmalar sonucu insanların satın alma süreçlerindeki kararlarını neler etkiliyor bunlar analiz ediliyor ve bunlara göre pazarlama ve satış stratejileri gelişririliyor bu alana NeoMarketing deniliyor.

Bu nedenledir ki Satış yapmak işin en basit tarafı, zor olan insanların niçin satın aldığını iyi analiz etmek ve karşılığında gerekli taktikleri gerçekleştirmektir.

Tüm soru, görüş, öneri ve isteklerimiz için info@umitunker.com‘a mail atın!

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür