SATIŞTA 3-3-3 ANALİZİ

Genel olarak satışlarımızın düşük olduğundan ve ne yapmamız gerektiği ile ilgili tam bir bilgiye sahip olmamızdan yakınır dururuz. Bunun için kendimizce araştırmalar yapar ve ”Nasıl Satarım?” diye düşünürüz. Size iyi bir haberim var, bu konuda yalnız değilsiniz. Eğitim ve danışmanlık hizmeti verdiğim global şirketlerde de bu sorun var. Genel olarak soruyu doğru sormadığımız için çıkış yolunu bulamıyoruz. Size farklı bir bakış açısı kazandıracak ve işinize yarayacak analiz yönteminden bahsedeceğim. İlk başlangıcımız soru sormak ve doğru soru: ”Nasıl Satarım?” değil ”İnsanlar Niçin Satın Alır?” olmalıdır.

nsanlar satın almadan önce bazı kısa yollara başvururlar ve bunların içinde en önemli olanı tercih nedenleri içinde güven duygusudur. İnsanlar güvenmeden önce ne beklerler ya da güvenin oluşması aşamasında nasıl bir beklentileri vardır?

Doğru soruları sormak kadar bunun analizini yapmak da oldukça önemlidir. İşte işinize yarayacak ve farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak yepyeni bir analiz ”3-3-3 Analizi” hangi sektörde olursanız olun eğer bir şekilde satış ile ilgileniyorsanız derinlemesine bir analiz yapmanız şart bunun en temel ve en önemli kısmı da bu 3 soruya vereceğiniz toplam 9 cevap ve bu cevaplar sizin ürün ya da hizmetinizin neden tercih edilmesi gerektiğini, neden sizden satın almaya karar vermesi gerektiğini ve bir başkasından değilde neden şahsi olarak sizden satın alınması gerektiğini bulup çıkarmanızı ve bir değer önerisi olarak müşterinize sunmanıza yardımcı olacak.

Lütfen aşağıdaki 3 soruyu cevaplayın ve çıkan sonuçlar ışığında tekrardan satış süreçlerinizi ele alın.

Şimdiden bol satışlar…

BEKLENTİ

 3-3-3  ANALİZİ

1. Bazılarının neden diğer başka firmadan değil de sizin ürününüzü alması gerektiğine ilişkin 3 neden sıralayın.

2. Bazılarının neden diğer başka firmadan değil de sizin ürününüzü ya da hizmetinizi almaya karar verdiğine ilişkin neden sıralayın.

3. Bazılarının neden diğer başka bir satışçıdan değil de şahsi olarak sizden ürün ya da hizmet alması gerektiğine ilişkin 3 neden sıralayın.

Eğer satış stratejileri üzerine daha da derinlemesine bir bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız o halde lütfen şimdi burayı tıklayın ve 200.000’den fazla kişi tarafından okundan ”SATIŞ STRATEJİLERİ” makaleme göz atın.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür