Tam zamanlı işinizden ayrılmadan hayallerinizin peşinden gitmenin 10 yolu

Hayallerinizin peşinden gitmek kolay değildir; adanmışlık, fedakarlık ve daha da önemlisi zaman gerektirir. Çoğumuzun ödemeleri ve hem kendine hem de ailesine karşı yerine getirmekle yükümlü olduğu birçok sorumluluğu var. Hayalleri gerçekleştirmenin yolu çoğumuza göre işimizi bırakıp sadece hayalimize odaklanmaktan geçer, ancak gelir kapımız olan işimizi bırakırsak da finansal gücümüzün yetmeyeceği malum. İnsanların düşündüğünün aksine, doğru tutum ve kararlılıkla, işinizden istifa etmeden hayallerinizi gerçekleştirmek şaşırtıcı derecede basit olabilir.

İşinizde çalışmaya devam ederken hayaliniz için çalışmanızı da mümkün kılacak 10 basit kural:

1. Öz değerlendirme

Rüyanız içinize sinsin. Şarkıcılar şarkı söyler, yazarlar yazar, girişimciler yaratır. Hayallerinizin peşinden koşmak için sizi alıkoyacak hiçbir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Kendinize ne kadar çok istediğinizi ve ne kadar fedakarlıkta bulunabileceğinizi sorun. Eğer ne istediğinizi biliyorsanız yolunuzu asla kaybetmezsiniz.

2. Kendine yalan söylemeyi bırak

Hayalinizin peşinden koşmak için hırslı bir sanatçı gibi davranmanız gerekmez. Ailenizin ya da patronunuzun  sizi desteklemeyeceğini düşünerek moralinizi bozmak kolaydır. Ancak işe koyulduğunuzda sizi destekleyenleri görünce şaşıracaksınız.

3. İşinizi düşman olarak değil, sponsor olarak görün

Hayaliniz her ne olursa olsun size mali bir külfeti olacaktır. Yazarlar ya da müzisyenler bile belli aşamaya gelene kadar gelir elde edemezler, hatta giderlerini karşılamak zorundadırlar. Hatta girişimciler bile her bir kuruşlarının hesabını yaparak fikirlerini doğru yatırımcılara ulaştırmak için harcarlar. İşiniz olmadan bu giderleri nasıl karşılayabileceksiniz?

4. Öncelikler

Kırk saat mesai, bir o kadar fazlası da diğer yükümlülükleriniz için, peki hayalinizi kovalamak için geriye kalan zaman? Cevabı sizde.  Hayatta özgürlüğünüzü belirleyen iki şey vardır. Zaman ve Para. Belki haftada üç gece dışarıya çıkamayacaksınız, ya da belki o istediğiniz ayakkabıları alamayacaksınız. O şey her neyse olmasa da olur diyeceksiniz, ama sizin yola devam etmenizi sağlayacak.

5. Belirlenmiş hedefler ve terminler

Ne istediğinizi biliyorsunuz, zaman ve para disiplinini sağladınız ve artık hazırsınız. Maalesef değilsiniz. Hedefiniz sadece “daha çok şarkı söyle” ya da daha çok düşün” ise önemli bir şey yapmak zordur. Kendinize meydan okuyun, projenizde terminler oluşturun, kurallar ve kriterler belirleyin. Her gün 5 bin kelime yazmak, müstakbel iş ortaklarına e-mailler göndermek gibi. Her bir ulaştığınız hedef sonrasında hedefi yükseltin ve yavaş yavaş artık taşların nasıl yerine oturduğunu izleyin.

6. Boş zamanınızı akıllıca kullanın

Boş zamanınızı alakalı etkinliklerde bulunarak geçirin. Alanınızdaki diğer profesyoneller tarafından yayınlanmış makaleler bulun, yaptıkları işlere bakın. Pratik yapın, okuyun, yazın, yeter ki boş durmayın. Hayaliniz her ne olursa olsun yapmamanız gereken tek şey vaktinizi boşa harcamaktır. Zamanı akıllıca kullanın.

7. Motivasyonu yüksek insanlarla tanışın

Başarı arayışında tek başına değilsiniz. Sizinle aynı durumda olan sayısız insan var ve bu insanlar sizin de motivasyonunuzu önemli ölçüde artırabilir. Sizinle aynı düşüncede ve eş motivasyona sahip kişilere ulaşmak için sosyal medya hesaplarınızı (Facebook, X, Tiktok vs.) kullanabilirsiniz. Forumları takip edebilir ya da grup toplantılarına katılabilirsiniz.

8. Ağınızı genişletin

Sizinle aynı durumdaki insanlar sizin için motive edici olabilirken ihtiyacınız olan önemli bağlantıları sağlayamazlar. Alanınızdaki uzmanlarla bağlantılar kurmanız, mentörler bulmanız ve onların tecrübelerinden mümkün olduğunca faydalanmanız çok önemlidir. Online topluluklar ve “meetup”lar, insanlarla tanışmak için harika bir yoldur; o yüzden gözünüz hep açık olsun. Örneğin en iyi iş bağlantılarımdan biri köpek parkında tanıştığım bir köpek sahibi olarak karşıma çıkmıştır.

9. Düzenlemeler yapın

Hem işiniz hem de hayalinizin müsaade ettiği finansal seviyede yaşayın. Gelecek planları ya da satın alımlar yaparken hayalinizi de hesaba katın. Hayalinizi kovalamak için gereken düzenlemeleri hiç kimseye yük olmayacak şekilde yapın.

10. “Başardım” efsanesinden vazgeçin

Başarının bir tadı ya da kokusu yoktur. Ona ulaştığınızda etrafınızda paylaşacağınız kimse yoksa, başarının bir anlamı da yoktur. Keza, çalışmayı artık bırakacağınız bir zaman da asla gelmeyecek. Hayali yaşamak bir anlamda hayali çalışmak demektir. “Tamam artık, ben oldum!” efsanesine inanmayı reddedin ve yarışın sonunda sakın yavaşlamayın.

 

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir