Turizmde Markalaşma İçin Yapılabilecekler

Turizm dediğimizde dünyada ilk akla gelen ülkelerden biri Türkiye’dir. Ülkemiz hizmet sektöründe yaşadığı gelişmeler sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Ülkemiz farklı turizm türlerinde her bölgesinde bölgesel ve küresel kalkınmaya başladı. Dijital olanaklar turizmde markalaşma anlayışını da değiştirdi.

Turizm alanında faaliyet gösteren firmalar markalaşmak için internet dünyasına yönelik yatırımlarını artırmalıdır. İnternet sayesinde çok uzak yerlerdeki hedef kitlesine kolayca ulaşabilir. Bilinçli bir markalaşma çalışması ile turizm alanında marka imajı çizebilirsiniz.

Turizmde markalaşma için yapılabilecekler konusunda sizlere birkaç öneri sunalım;

Youtube Kanalı Oluşturun

Başka bir yeri görmek isteyen internet kullanıcıları öncelikle Youtube platformuna başvuruyor. Video paylaşım uygulaması olan Youtube, Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorudur. Öncelikle markanıza ait bir Youtube kanalı oluşturun.

Kanalınızda verdiğiniz hizmeti insanlara açıklayın. İşlemenizin olanaklarının gelişmiş olduğunu paylaştığınız video içeriklerle kolayca insanlara anlatabilirsiniz. Bunun için video içerikler oluşturma konusunda profesyonel bir ekipten yardım alın. Video çekimi ve videonun içeriği fark yaratacak gibi gerçekleştirilmelidir.

Youtube kanalınızda insanların bulunduğunuz bölgeyi tanımasını sağlayın. Burada gezilecek yerler, insanların yapabilecekleri aktiviteler konusunda bilgi verin. Yani bulunduğunuz bölgeyi ziyaret edenleri eşsiz bir seyahat deneyimi yaşayacaklarına ikna edin.

Instagram’da Etkileşim Oluşturun

Dünyada şuan en aktif kullanılan platformlardan biri Instagram uygulamasıdır. Youtube kanalından sonra işletmeniz için bir kurumsal Instagram sayfası oluşturun. Burada işletmeniz hakkında ve yaşadığınız bölge hakkında bilgi verin. Youtube kanalınızdaki videolardan kesitler ve görseller paylaşabilirsiniz.

Instagram hesabı üzerinden etkileşimi arttıracak kampanyalara katılın. İnsanların sizi tanıyacağı bazı fenomenlerle etkileşime girin. İşletmenizin takip edilen profiller tarafından kendi deneyimi olacak şekilde önerilmesini sağlayın.

İnsanlar hizmet almadan önce bir işletmeyle Instagram üzerinden iletişime geçmek istiyorlar. Takipçi kitlenizin yorum ve DM üzerinden sorduğu sorulara cevap verin. İnsanların işletmeniz hakkındaki tüm soru işaretlerini giderin ve kurumsal bir destek algısı yaratın.

Çok Dilli SEO Çalışması Yürütün

Turizmde markalaşma için yapılabilecekler arasında en önemli çalışmaların başında SEO geliyor. İnsanlar tatilleri öncesinde arama motorlarından gitmek istedikleri bölgeye yönelik fırsatları öğrenmek istiyor. Burada da başarılı SEO çalışması yapan firmalar ön plana çıkıyor.

Uluslararası bir müşteri kitlesine hitap etmek istiyorsanız mutlaka hedef kitlenizde olan kişilere yönelik SEO çalışması planlayın. Çok dilli SEO çalışması, artık sınırların kalktığı turizm sektörü için gereklidir. Profesyonel bir ajansla birlikte hedeflediğiniz ülkelerdeki kitlenize yönelik doğru dillerde eş zamanlı SEO çalışmaları planlayın.

Kurumsal Bir Web Sitesi Tasarlayın

Turizm alanında öne çıkabilmenin en etkili yollarından biri web sitesidir. İnternet kullanıcıları gelişigüzel oluşturulmuş bir web sitesini ziyaret ettikleri işletmeleri tercih etmekten kaçınırlar. Bu yüzden kurumsal bir web sitesi tasarlayın.

Web sitenizde marka logosu, marka sloganı, marka renkleri kurumsal şekilde verilmelidir. Bununla birlikte işletmenize ait profesyonel görseller ve videolara web sitenizde yer verin. Ayrıca web sitenizi sürekli güncel tutun. SEO çalışmalarıyla web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmaya çalışın. Sektörünüzle uyumlu, kullanıcı deneyimi gelişmiş bir web sitesi tasarlayın.

Bölgenizi İnsanlara Tanıtın

İşletmeniz ne kadar kaliteli olsa da insanlar bulunduğunuz çevreyi çekici bulmuyorsa sizi tercih etmezler. Özellikle bölgesel hedef kitlenizi aşmak istiyorsanız bölgenizi insanlara tanıtın. Bölgenizde gezilebilecek yerleri, bulunduğunuz bölgeye ulaşım olanaklarını, ziyaretçilerin yapabilecekleri etkinlikleri, bulunduğunuz bölgedeki hava koşullarını ve daha birçok bilgiyi insanlara önceden verin.

Bölgenizi gezi rehberi,  sosyal medya hesapları, videolar, görseller ya da geçmiş ziyaretçilerin deneyimlerini sunarak insanlara tanıtmayı tercih edin. Böylece geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.

Yeniden Hedefleme Politikası Oluşturun

Büyük bir markanın her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de yeniden tercih edilmesi gerekiyor. İşletmenizi ziyaret ettikten sonra memnun kalan bir müşterinizin bölgenize geldiğinde sizden hizmet almasını sağlamalısınız. En doğru müşteri kitlesi daha önce sizden hizmet almış kitledir.

E posta pazarlaması kampanyaları oluşturarak daha önce hizmet verdiğiniz kitleye yönelik fırsatlar sunmaya başlayın.  Sürekli olarak kişiye özel fırsatlar sunarak akılda kalıcı hale gelebilirsiniz. İşletmenizin kalitesini belirleyen önemli durumlardan biri kişiyi özel hissettirmektir. Hizmetiniz ne kadar kusursuz olursa olsun bir müşteri işletmenizde kendini özel hissetmiyorsa sizi yeniden tercih etme olasılığı düşüktür.

Online Randevu ve Ödeme Sistemi Oluşturun

İnsanlar artık erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak istiyor. Sizler de işletmeniz için online randevu sistemi oluşturun. Sisteminiz üzerinden erken rezervasyon fırsatları sunun. Turizmde markalaşma için yapılabilecekler konusunda erken fırsatlar sunma politikası çok etkilidir.

İnsanların erken fırsatlardan haberdar olabilmesi için pazarlama politikası geliştirmelisiniz. Ayrıca erken fırsatlarınızdan insanları haberdar etmeyi unutmayın.  Online randevu yaparken insanların ödeme konusunda size güvenmesi gerekiyor. Bu  yüzden profesyonel bir kurumsal destek alarak online ödeme sisteminizin güvenli olması için gerekli önlemlerin alınmasını sağlayın.

İnternet Reklamlarına Yönelin

Turizm konusunda insanlar seçim yapmadan önce internet üzerinden araştırma yapıyor. Bu yüzden de insanlara doğru anahtar kelimelerle yaklaşmalısınız. İnternet reklamlarına yatırım yaparak insanların sizi daha fazla görmesini sağlayın. İnternet reklamlarına yapacağınız yatırım çok düşük olsa da geniş kitlelere ulaştıracaktır.

Hedef kitleniz sizin reklamlara yatırım yaptığınızı görürse kurumsal bir marka olduğunuzu düşünecektir. İnternet reklamlarını arama motoru, sosyal medya gibi birçok alanda verebilirsiniz. Bunun için hedef kitle analizlerinizi doğru yapmalı ve doğru anahtar kelimelerle hedef kitlenize ulaşmalısınız.

Marka Hikayenizi Anlatın

Her sektörde olduğu gibi turizmde de markalaşma sürecinde insanlar hikayenizi duymak isteyecektir.  Markalaşmak için markanıza ait ilgi çekici ve özgün bir marka hikayesi oluşturmalısınız. Marka hikayenizi oluşturduktan sonra bu hikayeyi doğru şekilde pazarlamanız gerekiyor.

Marka hikayenizi oluştururken isminizin nereden geldiğini, işletmenizin hangi özelliklerinin öne çıktığını, bu sektöre girmeye nasıl karar verdiğinizi, müşterilerinizin sizden ne beklemesi gerektiğini ve çok daha fazla detayı marka hikayenize ekleyebilirsiniz.

Sade Vaatlerde Bulunun ve Vaatlerinizi Gerçekleştirin

Turizm sektöründe müşteri kitlesi artık yeni alışkanlıklara sahip. Özellikle çok yüksek vaatlerde bulunan işletmelerin gerçekliğine inanmıyorlar. Öncelikle potansiyel müşterilerinize sade ancak ilgi çekici vaatlerde bulunun.

Müşterilerinize bulunduğunuz vaatleri yerine getirme konusunda cesur olun. İnsanlar verilen vaatlerin yerine getirilmesine çok önem veriyor. Marka olduğunuzu göstermek için insanlara sizi tercih etmeden önce verdiğiniz tüm vaatleri gerçekleştirin.

Müşterilerinize verdiğiniz vaatleri yerine getirirseniz diğer insanlar da bundan etkilenecek ve sizi tercih edecektir.

Farklı Alanlara Yoğunlaşın

Türkiye’de turizm sektöründe ilk akla gelen deniz, kum  ve güneş oluyor. Ancak bilinçli bir turist kitlesinin ortaya çıkmasıyla birlikte bu algı dünyada çoktan yıkıldı. Ülkemiz de bu üçlüden çok daha fazlasını barındırıyor. Gastronomi, sağlık turizmi,  spor, alışveriş, doğa turizmi, tarih turizmi gibi birçok alanda ülkemiz inanılmaz zenginlikler barındırıyor.

Bulunduğunuz bölgede deniz, kum ve güneş üçlüsü ön plana çıksa da insanların sizi tercih etmesi için farklı alanlara yoğunlaşın.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Sosyal medya tatilcilerin tercihinde çok önemli hale geldi. Bu yüzden markalaşmak için sosyal medyayı da etkili kullanmanız gerekiyor. Turizm alanında markalaşma içi yapılabilecekler arasında en popüler sosyal medya uygulamalarında aktif olmak geliyor. Sosyal medyada işletmenizin varlığından insanların haberdar olmasını sağlayın.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir