Pazarlama İle Yaş Meyve Sebze İhracatı Nasıl Yapılır?

Türkiye’den ihraç edilen yaş sebze meyve daima Dünya pazarlarında tercih edilen ürünlerdir. B avantajında kullanılması gereklidir. Ayrıca bu kadar ciddi bir döviz girdisi sağlayan sektörler ihmal edilmemeli geliştirilmelidir.

Neden Yaş Meyve Sebze İhracatı Yapılmalı?

Yaş meyve sebze Türkiye için Dünya pazarında önemli bir alandır. Bu alandaki yerin muhafaza edilmesi döviz bakımından önemli miktarda kazanç sağlanması için yaş sebze meyve ihracatı yapılmalıdır.

Ayrıca Dünya’da organik tarım yapılabilen alanların azalması su kaynaklarının sınırlanmış olması yaş sebze meyve üretimini hızla sınırlamaya doğru götürmektedir. Bu sebeplerden dolayı da yaş sebze meyve ihracat alanı gözden kaçırılmaması gereken karlı bir dış ticaret sahasıdır.

Yaş Meyve Sebzeyi Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yaş sebze meyve ürün özellikleri nedeniyle olabilecek en kısa sürede satışının yapılması istenen ürünlerdir. Bozulma tehlikesi olması saklama koşullarında özel şartlar gerektirir. Aynı zorluk nakliye sırasında da baş gösterir.

Nakliye ve depolama için sağlanması gereken her özel şart özel bir ek maliyet kalemi anlamına gelmektedir.

Yurtiçinde satışta mesafenin kısa olması bu konudaki zorluğu bir miktar azaltır.  Yurtdışına satışta ürün özelliği önemli bir hassasiyet konusudur.

Yurtdışına satış olabilecek en üst düzeyde kar marjını garanti ederse de, ihracat bilinmezi çok olan son derce riskli bir saha olduğu için bütün faktörler göz önüne alınarak satış stratejileri doğru olarak belirlenmelidir.

Yaş meyve sebze yurtdışına satışta karşılaşılan bir başka önemli zorluk da bu alanda yasal yönetmeliklerle belirlene kalite kriterlerinin çok detaylı olmasıdır. Yurtiçinde satış bu anlamda da daha kolaydır.

Fakat her marka yurtiçi satışta belli bir düzeye geldikten sonra, yurtdışına açılmalı ve ihracat yolu ile markasını küreselleştirmelidir.

Yaş Meyve Sebze İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yaş meyve sebze ihracatı yapılırken satışı yapılacak ülkenin alıcı profili, halkın ürün türü tercihi, kalite tercihi, ekonomik koşulları, kültürel alışkanlıkları, ilgili ülkenin para birimi ihracat yapılacak ülkenin iklim koşulları, yerel saat farkı iyice araştırılmalı ve hataya yer vermeyecek bir ihracat planı hazırlanmalıdır.

Eğer bu çalışma geleneksel yöntemlerle yerinde yapılırsa, çok uzun bir ön çalışma süresi gerekir hem de yukarıda da belirtildiği gibi yaş sebze meyvenin uzun mesafede nakliyesinin yapıldıktan sonra uzun süre soğuk hava depolarında tutulması gereklidir. Bütün bunlar çok yüksek maliyetlere sebep olur.

Bu kadar yüksek maliyetler karşılansa bile hiçbir zaman dijital pazarlamanı sağladığı kadar büyük bir tüketici kitlesi ile alışveriş iletişimine geçilmesi mümkün değildir. Yani geleneksel pazarlamanın hem maliyetli olması, hem de internet üzerinden yürütülen pazarlama sonuçları kadar iyi sonuç vermeyeceğinden yaş meyve sebze ihracatı dijital pazarlama yöntemleri tercih edilmektedir.

Dijital Pazarlama İle Yaş Meyve Sebze Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama özellikle yaş meyve sebze gibi bozulması mümkün riskli ürünler için daha da avantajlı bir platformdur. Dijital pazarlama sayesinde alışverişler internet üzerinde yapıldıktan sonra ürünler tek bir nakliye ve nispeten daha kısa bir depolama süresinden sonra direk olarak teslimat işlemine geçilir.

Bu durum hem maliyet, hem de firmanın marka itibarı açısından olumlu sonuçlara yol açar. Dijital pazarlama internetin eşsiz gücü sayesinde aynı anda çok sayıda müşteri ile birebir temas edilmesini sağlar. Bu da çok ihracat konusunda çok önemli bir avantajdır.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz size yaş meyve sebze dijital ihracat pazarlama konusunda deneyimli kadromuz ve son teknolojik imkanlarımızı seferber ederek satış ve pazarlama aşamalarında yardımcı oluyoruz.

Dijital ihracat pazarlama şirketi olarak size satmak istediğiniz yaş meyve sebze alanında ihracat yapılacak ülkenin ihracat prosedürleri, ürünlerin sağlaması gereken kalite kriterleri yapılması gereken evrak ve dokümantasyon çalışmaları gibi yasal ihracat çalışmaları alanında yardımcı olmuyoruz. Firma olarak uzmanlık alanlarına gösterilmesi gereken saygının öneminin bilincinde olduğumuz için bu sahada çalışmayı ihracat brokerlığını yürüten şirketlere bırakılması gerektiğini düşünüyoruz.

Biz de size tamamen yetkin olduğumuz dijital pazarlama alanında kusursuz hizmet sunuyoruz.

SEO

Sizin için hazırlayacağımız web sitesinin potansiyel alıcıların kültürü ve dili değişeceği için teme çevrim içi arama motorlarındaki farklılıkların da  çok iyi bilincindeyiz. Hazırlanan web sitesinin SEO’ya uyumlu görseller ve metinlerle desteklenmesi sırasında ilgili ülkenin kültürel değerlerine de hitap etmesi gereklidir. Söz gelimi batılı tüketicilere hitap eden metin ve görsellerle dolu bir web sitesi ile  Japonya’da veya Çin’de çok fazla müşteri edinilemeyeceği açıktır.

Bu konuda yerel beğeniler ve pazarlar hakkında da bilgi sahibi uzman  deneyimli kadromuzla hizmet veriyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yöneticilerimi sosyal medya pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerinizi yönetir. Bulanda yetişmiş personelimin sizin için yapacağı asıl görevler şunlardır:

  • İhraç etmek istediğiniz yaş meyve sebze ürününe uygun strateji planlaması ve hedef belirlemesi,
  • Markanın bilinirliğinin sağlanması,
  • Markanın itibarının sağlanması
  • Sosyal medyada yayınlanacak içeriklerin ve görsellerin yönetimi,
  • SEO çalışmasının yapılması ve sosyal medya trafiğinin oluşturulması ve organik trafiğinin arttırılması,
  • Satış prosedürü yönetimi,
  • Markanın piyasada sürekliliğinin sağlanmasıdır.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Video ve görsel içerikleri firmanıza ve satmak istediğiniz ürüne uygun olarak tüketiciye en cazip gelecek şekilde hazırlayarak elektronik ortama yüklüyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içeriler hazırlayarak bunları nasıl en iyi şekilde markanızı tanıtacağı konusunda uzman kadromuz ile hizmet veriyoruz. Yazılı içeriklerin oluşturulması ve yayınlanması, yaş sebze meyve ihracatı pazarlaması için pazara girdiğinizde ilgili perakendecilere, toptancılara, aracılara ve en son ürün alıcısı tüketicilere ulaşılmasında en önemli görevi üstlenir. Mutlaka uzman deneyimli bir kadro tarafından yürütülmesi gereken bir basamaktır.

Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni hazırlayarak ilgili fuarlara, ticari sergilere, tanıtım için uygun bütün platformlara ulaştırılması işini üstleniyoruz ve bu alanda hem markanızın hem de ürününüzün tanıtımını en iyi şekilde gerçekleştirmeyi taahhüt ediyoruz.

Influencer Pazarlama

Bütün bu yukarıda saydığımız alanlarda mükemmel çalışılmış ve başarılı olunmuş olunsa da  etkili bir influencer pazarlama yöntemi uygulanmadığında, yapılan yaş sebze meyve ihracatı dijital pazarlama işlemi eksik kalmış demektir.

Çünkü ınfluencer pazarlama etkileyicilerinin takipçileri sattığınız ürünler hakkında takip ettikleri kişilerin görüşlerine güveniyor ve önem veriyor. Bu nedenle pazarlama kampanyalarında bu insanların görüşlerine de yer verilerek, en kısa sürede en fazla alıcı kitlesine erişilmesinin tek ve en güvenilir yolu iyi bir influencer pazarlama stratejisi uygulanmasıdır. Bu alanda hazır kitlemizle sizin ve ürününüzün dijital pazarlanmasının yapılmasını sağlıyoruz.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir