Word of Mouth Marketing Nedir?

Word of Mouth marketing(WOMM), markayı organik olarak tanıtmak için mutlu müşterilere ve hayranlara dayanan bir pazarlama tekniğidir.Türkçe de ağızdan ağıza pazarlama olarak da anılan word of mouth marketing, videolar, bloglar, sosyal platformlar vb. birçok medya formu ile yapılabilir.Bu pazarlama şeklinde bir masraf olmadığından, sizin tek yapmanız gereken, kaliteli ürün ve fark yaratarak ürünün kendini satmasını sağlamaktır. Günümüzün yüksek kaliteli bağlantısında, tek bir tavsiye çok daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Word of Mouth Advertising Nedir?

Word of mouth adversitig yada ağızdan ağıza reklamcılık, ağızdan ağıza pazarlamayla aynı etkiye sahip olabilir, ancak bunun için genellik bir fenomene,ünlüye  ödeme yapılması gerekir.Ağızdan ağıza reklamcılık, firmaların içerik üzerinde kontrol sahibi olduğu ücretli bir reklamcılık biçimidir.Bu durumda önemli olan faktör, markayı tanıtan kişinin doğru kişi olmasıdır.

Word of Mouth Marketing İstatistikleri

Tüm tüketicilerin yarısından fazlası olumlu deneyimlerini sosyal medyada paylaşıyor.Bu, mağazanızdan alışveriş yaptıktan sonra, müşterilerinizin çevirimiçi olarak word of mouth marketing yaptığını gösterir.Yeni alınan ürünlerin sosyal medya aracılığıyla fotoğraflarının paylaşılması bu duruma çok güzel bir örnektir.

Nielsen’in paylaştığı bir makaleye göre, tüketicilerin %92’si arkadaşı ve ailesi gibi çevresinden gelen önerilere tamamen güvendiklerini belirtmiş.Buda bize ağızdan ağıza pazarlamanın önemini yeterince anlatıyor.

Word of Mouth Marketing Neden Önemlidir?

Aslında, word of mouth marketing tek bir sözcükle özetlenebilir, oda ‘güven’. İnsanlar diğer insanlara ve deneyimlerine güvenir, bu da bir arkadaşından veya başka bir müşteriden marka hakkında bilgi aldıklarında satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Tüketiciler çevresine güveniyor. Bu yüzden ağızdan ağıza pazarlama kelimesi en değerli pazarlama kaynağıdır. Bir kişi diğerine söyleyecek o kişi başka birine ve böylelikle bir zincir oluşacaktır.

Word of Mouth Marketing Avantajları

Günümüzde birçok şirket büyümek için word of mouth marketing kullanıyor. İnternete erişim ve sosyal medyanın kullanımı, reklam bütçesine kazandırdığı kâr büyümek isteyen işletmeler için bu pazarlama tekniğini önemli bir araç haline getiriyor.

  • Word of mouth adversiting yapmadığınız sürece, word of mouth ücretsizdir.
  • Tüketiciye çevresinden önerildiği için güven yaratır
  • Güven sayesinde, markanızı büyütebilirsiniz

Word of Mouth Marketing Dezavantajları

Word of mouth memnun müşterilerin başkalarına sizi önermesiyle etkili olur. Ücretsiz reklamcılık, markalar için hoş bir pazarlama şekli olsa da bunun dezavantajlarını unutmamak gerekir.

  • İçerik negatif veya yanlışsa marka için kötü sonuçlar oluşturur.
  • Hızı bir avantaj olarak görsek de olumsuz müşterilerde de aynı etkiyle yayılır.
  • Marka üzerinde kalıcı olumsuz etkiler bırakabilir

Word of Mouth Marketing Yöntemleri

İnfluencer Pazarlama

Kontrol edilebilir bir ağızdan ağıza pazarlama yöntemi arıyorsanız, influencer pazarlama tam size göre. İnfluencer pazarlama ile, ürünlerinizi sosyal medyalarında öne çıkarmak için bir fenomene ödeme yapmanız gerekir.

Hashtag Kullanmak

Hashtag’ler müşterilerinizin ağızdan ağıza pazarlama yapmalarını sağlamanın kolay ve masrafsız yoludur. Hashtag marka adınız olduğundan dolayı sosyal platformlarda bulunmanız daha kolaydır.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikler

Müşterilerin içerik oluşturmasını sağlayarak word of mouth marketing’e teşvik etmek için basit adımlar atabilirsiniz. Sosyal medya veya ürün sayfalarınızda müşteri fotoğrafları yayınlayın.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Müşterilerle hiç bir zaman bağlantıyı koparmamalısınız, bunu ülkemizdeki belediyeler twitter aracılığıyla çok güzel yapıyorlar.

Satış Ortaklığı

Müşteriniz mağazadan ürünü satın aldıktan sonra, arkadaşlarına önermesi durumunda komisyon teklif edebilirsiniz.İkincil olarak, blog yazılarında ürün tanıtımı yaparken ürüne yönlendirme ile satış ortaklığı sunabilirsiniz.

Sadece satış yapıldığında komisyon ödeyeceğiniz için risk düşüktür.Ayrıca satış yapılmadığında bile markanızın bilinirliği artacaktır.

Sitenizde Ürün Derecelendirme Kullanın

Ziyaretçileriniz büyük çoğunluğu ürün derecelendirmelerine ve yorumlara bakarak hareket eder, müşteri yorumları markanın açıklamalarından kat kat daha güvenlidir.

Word of Mouth Marketing Örnekleri

Buz Kovası Challenge

Word of Mouth marketing örneklerinden en unutulmazı ve çoğumuzun da hatırlayacağı başından aşağı buz dökme challenge oldu. Bu olayı başlatan kişinin amacı daha fazla insana ulaşıp bağış miktarını yükseltmekti. İnsanlar sürekli birbirlerini duelloya davet edip, bağışlarda bulunuyorlardı, işin en çok ilgi çeken kısmı bağıştan ziyade akım olsada, başlatan kişi amacına ulaşmıştı.Bu pazarlama tekniğiyle 115 milyon dolar bağışa ulaşıldı.

Tesla Tavsiye programı

Tesla için hiç reklam gördünüz mü? Şirket pazarlama için para harcamıyor. Bunun yerine, popüler elektrikli aracı hakkında word of mouth marketing üzerine kurulu stratejisini izliyor.Tesla sahipleri insanlara markanın elçileri olarak tanımlıyor ve tavsiye programı üzerinden getirdikleri yönlendirmelere bağlı olarak ödüllendirme yapıyor.

Üç tavsiyeyle, şirketin başka projesine erken erişim verirken, beş tavsiyesi ile de gelecekteki Tesla lansmanına davetiye veriyor.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir