Pazarlama İle Yumurta İhracatı Nasıl Yapılır ?

Neden Yumurta İhracatı Yapılmalı?

Yumurta besin kaynakları arasında en değerli olandır. Tek bir birimde hemen hemen bütün temel ihtiyaç maddelerini içerir.

Türkiye yumurta sektöründe çalışan ihracatçılar son olarak Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gibi körfez ülkelerine aylık 4 milyon dolarlık satış yapmaktadır. Bu rakam, yumurta ihracatı pazarında  çok iyi bir kazanç kapısı olduğunu anlatmak için yeterli olabilir.

Türkiye yumurta üretiminde ciddi rakamlarla Dünya’da önde gelen ülkelerden biri olma özelliğini koruyor. Yumurta hem beyazı, hem de sarısı bakımından çok değerli besin elementleri içeren bir yiyecektir. Yumurta sarısında kolesterol, yağda çözünen vitaminler ( A D E K vitaminleri ) ile birlikte esansiyel yağ asitleri de bulunur. Yumurta son derce yüksek kaliteli bir protein kaynağı olup, besin değerine göre çok ucuz bir yiyecek türüdür.

Yumurtanın içerdiği proteinin yarısından daha fazlası beyazında yer alır. Ayrıca yumurta B2, B6, B12 selenyum, demir, çinko, bakır ve  vitamin açısından da iyi bir gıdadır. Yumurta insan vücuduna gerekli 9 amino asidin tamamını içerir insan vücuda tarafından oluşturulamayan proteinleri de içerdiği için yeterli bir protein kaynağıdır.

Yumurtayı Yurt İçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Hangi ürün olursa olsun yurtiçine satış yapmak ve yurtdışına satış yapmak arasında ciddi bir fark vardır. Dış ticaret çok farklı bir platform olup, yurtiçine satış yapmaktan çok daha fazla kar getirir. Satışların döviz cinsinden yapılması da bu karın yüksek olmasında etkilidir. Dış ticaret gelecek vaad eden pazarlara doğru açılım yapılması için de değerlendirilmesi gereken bir platformdur.

Özellikle son gelişmeler ışığında körfez ülkeleri ve Avrupa ülkelerine yumurta ihracatı yapmak oldukça karlı bir alan haline geldi.

Yumurta İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır ?

Yumurta ihracatı yumurtaları kendi ülkeniz yerine bir başka ülkede satışa sunmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenle çok daha farklı kültürlere ve zevklere göre pazarlama politikaları uygulanması gerekir.

Ayrıca yasaların, yönetmeliklerin ve para biriminin farklı olması da daha çeşitli problemler oluşturduğu için ürün tanıtımı yapmak çok fazla finansal kaynak gerektirir.

Söz gelimi diğer ülkelerde satmak istediğiniz ürünün hangi açıdan tercih edilebilir olduğunu anlamak için anketler yapmanız gerekebilir. Tanıtım ve promosyon kampanyalarını duyurmak için fuar fırsatları değerlendirilebilir. Ayrıca çeşitli tanıtım kampanyaları ve büyük alıcılarla toplantılar yapılması da gerekebilir. Afişler, reklam panoları, broşürler, kartvizitler hatta kulaktan kulağa iletişim geleneksel pazarlamanın kullandığı yöntemlerdir.

Her satışta olduğu gibi, yumurta ihracatı pazarlaması alanında da birinci amaç ulaşılabildiği kadar çok müşteriye ulaşabilmektir. Dünya bugün küçülmüş ve çok kolay ulaşılabilir olsa da dijital pazarlama yöntemleri kullanmandan bu işi yapmak çok daha fazla personel, emek, zaman ve maddi kaynak gerektirir.

Özellikle en son görülen salgın, geleneksel yöntemle ihracat pazarlamasının ne kadar çok engele takıldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Artık Dünya’da dijital pazarlama dönemi gelmiş bulunuyor.

Dijital Pazarlama İle Yumurta Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur

Günümüzün kalabalıklaşan Dünyasında ihracat pazarlaması için agresif bir plan hazırlanması şarttır. İhracat pazarlamasının doğru olarak uygulanması için bu çalışmanın doğru ve sistemli yapılması gerekir.

Bir şirketin uluslararası iş planının potansiyel pazarlara oranla nerde bulunduğunun tam olarak bilmesi ve hedeflerinin gerçekçi olarak belirlenebilmesi hayati bir öneme haizdir.

Stratejik eylem planı ile konu hakkında bilgileri toplanır analiz edilir. Konulmuş kısıtlamalar incelenir ve yerel yaklaşımı için adımlar belirlenerek pazarlama hedefine odaklanılır.

Bir şirketin elde edilebilir hedefleri olması ve bunu gerçeğe çevirmek için kullanabileceği takvimi oturtabilmelidir. Koşullar değiştiği takdirde de hedeflerini esnetebilmelidir.

Dijital pazarlama bir ihracat işletmesi için ulusal bir işletme için olduğu kadar, hatta belki de daha fazla önemlidir. Pek çok ülkede insanların internete ve sunduğu avantajlara ulaşımı sınırlı olabilmektedir.

Dijital pazarlama çevrimiçi reklamları, web sitelerini ve e-posta pazarlamalarını kullanarak, potansiyel müşterilere ulaşır.

Biz Size Neler Sunuyoruz

Dijital pazarlamada ihracatçılar için neredeyse sonsuz denebilecek fırsatlar sunulur. Bu fırsatlardan tam olarak yararlanmak için uluslararası pazarlama stratejileri geliştirebilen uzman ve güvenilir bir dijital ajansla çalışmak elde edebileceğiniz kar oranını maksimum boyuta taşır.

Yapılan istatistikler ihracat yapan küçük ve orta ölçekli şirketler için de dijital pazarlamanın önemini vurgulamaktadır.

Dijital ajans olarak ihracat yapmanın prosedürü yasal yönetmelikler ve işlem basamakları, gümrük ile ilgili yasal yaptırımlar gümrükleme vb. konularda size hizmet sunamıyoruz. Şirket olarak uzmanlaşmaya verdiğimiz değer nedeni ile bunun ihracat brokerlarına ait bir alan olduğunun bilincindeyiz. Biz size en çok satışı nasıl yapabileceğiniz konusunda yıllar boyu edinmiş olduğumuz deneyimi pratik yaklaşımla birleştirerek sunuyoruz.

Destek hizmetlerimizin genel kapsamları şunlardır:

  • En son hedefe yönelik çalışmaları optimize etmek için tanımlanmış ve kesinliği olan bir hedef pazarın belirlenmesi,
  • Web sitenizin yapısının iyileştirilmesi,
  • Şirketin başarısını sağlamak için SEO, PPC ve sosyal medya gibi araçları kullanarak yerinde optimizasyonu sağlamak,
  • Ayrıca yılların deneyimi sayesinde dijital pazarlama ajansımız, çok dilli stratejilerini bir web sitesini birçok dile çevirmeni daha da ötesinde yönetir. En iyi sonuca ulaşılabilmesi amacı ile yerel pazarların özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmanın yanı sıra hedef ülkeler arasındaki dil ve kültür farklılıklarını da tam olarak saptamak gerekir.

Bütün bu ayrıntılar şirketin uluslararası pazarlama stratejisini daha iyi geliştirmeye ve hassas hale getirmeyi sağlar.

  • SEO

Dijital ticarette başarılı olunması için kesin bir SEO stratejisi kullanılması şarttır. Yılların deneyimi ile yaptığımız SEO bazlı çalışmalar sayesinde müşterilerin ihtiyaçlarına uygun özel bir çevrim içi pazar alanı oluşturup, çalıştırıyoruz. SEO dostu metinler dijital pazarlamanın en önemli kollarından birini oluşturur.

  • Sosyal Medya Yönetimi 

Şirketinizi genişletirken hali hazırda var olan pazardaki müşterilerinizi de kaybetmemeniz çok önemlidir.  Hem yeni müşteriler edinmeniz, hem de müşteri sadakati sağlayabilmeniz için dijital ajansımız Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Snapchat ve Linkedin gibi farklı platformlarda size özel sosyal medya pazarlama stratejileri oluşturmaktadır.

  • Video Ve Görsel İçerik Üretim Ve Pazarlaması

Dijtal ajansımız online olarak kullanabileceğiniz video ve görsel içerikleri hazırlayarak, dijital pazarlama stratejisinin görsel ayağını da oluşturur.

  • Yazılı İçerik Pazarlaması

Daha önce de söz edildiği gibi şirketin görünürlüğünün sağlanması için SEO uyumlu ve en sık kullanılan anahtar kelimelerin seçimi ile yazılan metinler hazırlanarak pazarlamanız yapılır.

  • Basın Bülteni Gönderimi

Basın büteni ve SEO dostu metinlerin diğer web sitelerinde yayınlanması ve bunun için çevrimiçi bir link oluşturularak dijital pazarlama çalışmamızı devam ettiriyoruz. Böylece markanızı güçlendirerek,  popülerliğinizi arttırıyoruz.

  • Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, artık dijital pazarlamanın olmazsa olmaz bir yanıdır. Bu alanda çeşitli   entegrasyon vb. çalışmalarımız ile de size destek sağlıyoruz.

Bütün bu yöntemlerin tamamını  kullanarak, yumurta ihracatı pazarlaması alanında yanınızda bulunmamız için lütfen iletişim adresimizden bizimle temasa geçiniz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Yumurta ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir