Zeytin İhracatı Nasıl Yapılır?

Zeytin Türkiye İçin önemli ihracat kalemleri arasında yer alır. Zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2020 yılının ilk 2 ayı içinde 16.40 milyon dolar gelir getirdi.

Zeytin, zeytin ağacında büyüyen meyvelerdir. Zeytin içeriğinde bulunan E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar bakımından çok zengin ve yararlı bir üründür. Ayrıca içeriğinde fazla miktarda demir, bakır, kalsiyum ve sodyum gibi önemli mineralleri de bulundurur. Yapılan çalışmalar zeytinin kalp dostu olduğunu, osteoporoza ve kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir.

Bu kadar değerli zeytin ürünü   Akdeniz, Marmara, Güney Doğu Anadolu, Karadeniz ve Ege bölgesinde yetişmektedir. Yetişen zeytinlerin bir kısmı iç piyasaya sunulurken, önemli bir kısmı da ihraç edilir.

Neden Zeytin İhracatı Yapılmalı?

Zeytin Dünya ihracat pazarında çok fazla talep edilen ve hiçbir zaman arz fazlası olmayan bir üründür. Özellikle 2005 yılından bu yana Türkiye’de zeytin üretimi için devlet desteği verilmektedir.

Zeytin üretiminde Türkiye Dünya’da ilk 5 ülke içinde yer almaktadır. Bu derece çok talep edilen bir ürünün üretiminin arttırılması ve ihracatının yapılması hem ülke, hem de ihracatçı firma için önemli oranda kar getirecek bir alandır.

Zeytini Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurtiçi zeytin satışı ile yurtdışı zeytin satışı arasındaki en belirgin fark yurtdışı ticarette gereken dokümantasyon çalışmasının çok olması ve ulaşılması gereken mesafenin uzak olması olarak değerlendirilebilir.

Mesafenin çok olması ciddi ön yatırım rakamlarına gereksinim duyulmasına yol açar. Yurtdışı pazarda zeytin satışı cazip ve heyecan verici bir çalışma olmasına karşılık bilinmezlerin çok olması yapılacak işin riskli olmasına yol açmaktadır. Yabancı bir ülkede satış sırasında özellikle o ülkenin diline ve  kültürel özelliğine hakim olunması gerekir.

Ülkenin diline hakim olunursa o ülkenin halkı ile daha yakın temas kurularak ürünlerin ve markanın topluma benimsetilmesi sağlanır. Satış yapılacak ülkedeki popülasyonun kültürel eğilimleri de satışlar üzerinde çok önemlidir.

Özetle söylemek gerekirse yurtiçine satış yapılırken birincil faktör olan markanın kabul edilebilirlik basamağı çok kolay sağlanırken, yurtdışına satışta özellikle pazara ilk girişte bu aşama oldukça zor ve mutlaka aşılması gereken önemli bir sorundur.

Zeytin İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Zeytin ihracatı yapılırken çeşitli yöntemlerle çalışılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de distribütörlerle çalışmaktır. Bu ihracat türünde bir distribütör ürününüzü sizden alır ve müşterilere satar. Faka bu yöntemde ürün son tüketiciye ulaşıncaya kadar çok fazla aracının elinden geçmiş olur. Buna bağlı olarak da fiyatı çok yükselmiş olur. Distribütörlerin kazanç elde etme metodu firmanın ihracat ürününü alıp daha yüksek fiyata satarak aradaki farkı almaya dayanır.

Çok uzak mesafelere ürün pazarlaması yapılırken maliyetten biraz daha tasarruf etmek için uygun bir yöntem gibi görünse de, bu yöntemde küçük ya da orta ölçekli işletmeler için bahse konu zeytin markasının hak ettiği pazarlama ve satış çabalarının karşılığının alınması kesinlikle söz konusu olmaz.

Bu yöntemle çalışılırken markanızın tanıtımı yeteri kadar yapılmadığı gibi iyi de yapılmayabilir. Ayrıca fiyatlandırma faaliyetleri de sizin kontrolünüzün dışındadır. Distribütörler genellikle kapsamlı indirimli dönemlerde ürün satın almayı tercih eder.

Bu ve bunun gibi pek çok bilinmez olması ve tahmin edilen ya da edilmeyen maliyet giderleri ile satış yapılan fiyatın düşük olması nedeni ile firmalar artık zeytin ihracatı dijital pazarlama yöntemlerini  tercih ediyorlar.

Dijital Pazarlama İle Zeytin Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Küresel pazara girmek isteyen firmalar müşteri bulmak için çeşitli yöntemler kullanmak durumunda kalıyorlar. İnternetin bu derece kapsamlı bir şekilde Dünya üzerine yayılmış olması mutlaka değerlendirilmesi gereken bir faktördür.

İnternet yolu ile ortaya çıkan bir pazarlama alanı olan dijital pazarlama zeytin ihracatçılarına çok önemli avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar arasında en önemlisi düşük piyasa araştırma maliyetleri, çok kısa sürede çok fazla müşteriye ulaşılması, nakliye ve depolama masraflarında tasarruf ve müşterilerle birebir iletişim kurulmasıdır.

Bu alanda yılların deneyimi ile elde ettiğimiz teknik bilgileri sizin kullanımınıza sunarak ürününüzün dijital pazarlamasının yapılması görevini üstleniyoruz.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Bizi dijital reklam ajansı olarak zeytin ihracatı dijital pazarlama alanında ürünlerinizin tanıtım faaliyetlerini üstleniyoruz.

Firma olarak zeytin ihracatı yapılmak istenen ülkenin ihracat kuralları, kanunları yasal yönetmelikleri hakkında sizi yardımcı olmuyoruz. İhracat alanında gümrükleme vb. konularda ihracat brokerlığı görevi yapan şirketler yardımcı oluyor. Biz dijital pazarlama firması olarak görev yapıyoruz. İhracat brokerlığı yapmıyoruz.

SEO 

Dijital alanda ürünününüz ve markanızı tanıtarak satış yapabilmeniz için sizi özel bir web sitesi oluşturuyoruz. Web sitesi oluştururken teknik SEO kurallarına uygun içerik ve görsellerle web sitenizi destekliyoruz. Profesyonel SEO uzmanlarımız ve kullandığımız ücretli SEO servisleri sayesinde web sitenizin Google’da  üst sıralarda yer almasını sağlıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetmenlerimiz, ürününüzün tanıtımı ve pazarlamasının sosyal medyada en etkili şekilde yapılması görevini üstlenerek, bütün Dünya’ya tanıtımınızın doğru olarak yapılmasını sağlıyorlar.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Kurulan web sitesinin kolay kullanılabilir olması, ziyaretçilerin sıkılmadan burada uzun süre vakit geçirmesi için mutlaka profesyonel bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu amaçla web sitesine sadece size özel uygun video ve görsel içerikler hazırlayarak yerleştiriyoruz.

Böylece internet üzerindeki milyarlarca insanın ilgisini kolayca ürününüze yöneltiyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Görsel içerikler, mutlaka yazılı içeriklerle desteklenmelidir. Bu sayede zeytin ihracatı dijital pazarlama kampanyası amaçladığı hedefe ulaşabilir. Yazılı içerik sizin ve ürününüz hakkında öğrenilmesi gereken bilgiyi alıcıya ulaştırır.

Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni hazırlanması ve konusunda profesyonel olarak çalıştığımız gazetecilik eğitimi almış ve aktif olarak gazetecilik alanında çalışan personelimiz bulunuyor. Bu elemanlar bizim firmamızdan maaş alıyorlar. Bizim bünyemizde bu işi yapan elemanlarımız herhangi bir komisyon karşılığında çalışmıyorlar, bu nedenle de hazırladıkları basın bültenlerini bıktıracak şekilde ortama dağıtmak yerine doğru kanallardan doğru yerlere ulaştırmaya odaklanıyorlar.

Bu konuda size yardım ederken hem profesyonel gazeteci kadromuzla hem de editörlerimizle birlikte hizmet sunuyoruz. Basın bülteni hazır olduğunda gerçekten ulaşması gereken dağıtım kaynaklarına ulaştırılırlar. Bizim organizasyonumuzda hazırlanan ve dağıtılan e-basın bültenlerinin hiçbir şekilde spam’e düşmesi söz konusu olamaz. Kullandığımız adreslerin tamamı gazetecilerin kişisel e-posta adresleridir.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama ile içerik pazarlaması zaman zaman birbirine karıştırılır.  Bu alanlar birbirine benzer fakat aynı değildir. İçerik bir kitleyi çekmek ve onlarla etkileşime geçmek için hazırlanmıştır.  .

Influencer pazarlamada ise içeriğin dağıtımı aşaması üstlenilir. Burada önemli olan pazarda etkin kişilerle işbirliği yapılmasıdır. Influencer pazarlama içerik oluşturulması değil, oluşturulan içeriğin  dağıtımını amaç edinir.

Bu kapsamda hem içerik pazarlama, hem de ınfluencer pazarlama yöntemleri ile yapılan çalışmanın nihai amacı ihracatı yapılan zeytinin en karlı satışının sağlanmasıdır.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Zeytin ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Bütün bu hizmetleri titizlik ve özenle firmanıza sunarak en iyi satışı yapmanızı hedeflerken talep ettiğimiz ücretler de son derece makul ölçülerdedir. Zeytin ihracatı dijital pazarlama alanında sizinle çalışma koşullarını daha detaylı görüşebilmek için bize ulaşınız.

S.S.S

Zeytin ihracatına başlamak için ne yapmam gerekiyor ?

Öncelikle bir şirket kurup, ihracat firması kaydı yaptırmanız gerekiyor.

Neden Zeytin ihracatı için dijital pazarlama yapılmalı ?

Fuarlara katılım gibi geleneksel pazarlama faaliyetleri uzun vadede hem maliyetli hem de ölçülemez olduğu için dijital pazarlama tercih edilmelidir. Bu şekilde ulaşım, konaklama gibi ek maliyetlerden kurtuluyor olacaksınız.

Zeytin ihracatı için müşteri nasıl bulabilirim ?

Dijital pazarlama kanallarını kullanarak hedef ülkelerdeki alıcılara ulaşmanızı sağlıyoruz. Aracılık hizmeti sunmuyoruz. Alıcıların direkt olarak sizinle iletişime geçmesi için çalışmalar yürütüyoruz.

Zeytin ihracatını hangi ülkelere yapabilirim ?

Hizmet sunduğumuz diller İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça ve İtalyancadır. Dolayısıyla bu dilleri konuşan ülkelere ihracat pazarlaması hizmeti sunabiliriz.

Zeytin ihracatı yapmak için ne kadar süre pazarlama yapılmalı ?

Pazarlama faaliyetlerinin doğası gereği uzun vadeli çalışmaların yapılması tercih edilmelidir. 4-6. ayın sonunda yapılacak çalışmaların meyveleri alınmaya başlanacaktır.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir