Remarketing Nedir ve Araçları Nelerdir ?

Yeniden pazarlama (remarketing) ; daha önce sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları ilgi alanlarına göre Cookie yardımı ile etiketleyip, sitenizden ayrıldıktan sonra ziyaret ettikleri sitelerde reklamlarınızın yeniden görülmesini sağlayan bir reklam modelidir.

Bu reklam modelinin kullanılma nedenlerinden birisi, kullanıcılar ilgilendikleri bir ürünü inceleyip sitenizden çıktıktan sonra başka sitelerde dolaşırken ürününüzü tekrar eden reklamlarla almasını sağlamaktır.

Web sitenizde yeniden pazarlamayı aktif hale getirmek için, sitenize küçük bir Javascript kodu eklemeniz gerekmektedir. Bu kod site performansını etkilemez ve ziyaretçiler bu kodu fark etmezler. Sitenize yeni bir ziyaretçi geldiğinde ziyaret edenin bilgisayarında anonim bir önbellek oluşur. İlgili kişi sitenizden çıkıp başka bir siteye girdiğinde, girdiği sitede yeniden pazarlama aktif haldeyse alakalı reklamları tekrar görecektir.

Remarketing Nedir ?

Remarketing, Türkçe olarak yeniden pazarlama anlamına gelmektedir. Yeniden pazarlama, sitenize gelen ziyaretçilere tekrar ulaşma imkânı yaratan bir modeldir. Örneğin bir ziyaretçi web sitenize gelmiş ve giriş yapmışsa, ürün reklamları sayesinde tekrar giriş yapacaktır. Bu remarketing, yani yeniden pazarlama sayesinde gerçekleşmektedir. Peki, remarketing modelinin avantajları nelerdir?

Remarketing modeli neden kullanılmalı ve avantajları nelerdir?

 • İlk olarak konu ile ilgili alaka düzeyi, avantaj olarak sayılabilir. Remarketing sayesinde doğru zamanda doğru kişiye doğru reklam ile ulaşabilirsiniz.
 • Bir diğer avantaj olarak daha fazla iş fırsatı sayılabilir. Remarketing modelinde işletmelere potansiyel müşteri ve ziyaretçileri geri getirerek ürün satın almaları için yeni fırsatlar sağlanmaktadır. Örneğin, terk edilmiş web siteleri için bir remarketing listesi oluşturmak mantıklı olacaktır.
 • Bir diğer avantaj olarak artırılan trafik sayılabilir. Remarketing ve yeniden hedefleme reklamları, diğer görüntülü reklam kampanyalarından daha fazla tık oranına sahiptir.
 • Tıklanma oranına ek olarak, remarketing modeli daha iyi geri dönüşüm oranlarına sahiptir. Çünkü potansiyel müşteri daha çok satın alma sürecinin gelişmiş bir aşamasında yer almaktadır.
 • Daha iyi tıklanma oranları ve geri dönüşüm oranları, ROI oranını, yani yatırım getirisini yükseltecektir.
 • Bir başka avantaj dijital pazarlama alanında görülen avantajdan oluşmaktadır. Remarketing modeli dijital pazarlamaya yardımcı olarak çok iyi çalışmakta ve uyum sağlamaktadır.
 •  Remarketing, sürekli ziyaretçi oranlarını artırabilmektedir. Bunun yanında markanızın hatırlanma oranlarında bir yükselişe neden olabilir. Sitenizdeki ilk sayfadan çıkış oranlarını düşürebilir. Dönüşüm oranları ve satış oranları, remarketing modeli sayesinde yükseltilebilmektedir.

Remarketing Araçları Nelerdir?

Günümüzde remarketing alanında kullanılan birçok araçlar vardır. Bunların başında Google Remarketing gelmektedir. Google Remarketing haricinde remarketing işlemleri sosyal medya platformlarında da kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak e-posta remarketing, Criteo yeniden hedefleme şirketi gibi seçeneklerde mevcuttur.

1) Google Remarketing

Google remarketing, mobil uygulamanızla veya web sitenize daha önce gelmiş bir ziyaretçi ile iletişim kurmanın bir yoludur. Google remarketing, müşteri kitlelerinin karşısına stratejik bir şekilde konumlanmanızı sağlar. Bu da marka bilinirliğini yükseltmekte ve kitleleri satın alma işlemi için yönlendirmenizde etkili olmaktadır. Google remarketing sisteminin pek çok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Doğru zamanlı hedefleme ile doğru erişim sağlar. Daha önceden iletişimde bulunduğunuz kişilere, satın alma olasılığının artış gösterdiği anda ve yapmış oldukları aramalar esnasında reklamlarınız gösterilir. Bu anlamda doğru zamanlı hedefleme sağlayarak reklam etkinliğinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca müşteriler işletmeniz hakkında Google’da arama yaparken onlara reklam göstererek bulmalarında yardımcı olabilirsiniz.
 • Reklamcılık açısından belirli özel durumlarda yeniden pazarlama listeleri oluşturabilirsiniz. Örneğin sepete ürün ekleyip alışveriş yapmamış kişileri yeniden hedefleyerek remarketing modeli oluşturabilirsiniz.
 • Google remarketing, büyük ölçekli erişim imkânı sağlar. Kullanıcılar 2 milyonun üzerinde web sitesine veya mobil uygulamaya göz atarken, onlara görünme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Google remarketing ile kolay bir şekilde reklam oluşturabilirsiniz. Reklam galerisine göz atarak ve kullanarak ücretsiz metin, resim ve video reklamları oluşturabilirsiniz.
 • Google remarketing ile yürüttüğünüz reklam kampanyasının performansı, reklamların gösterildiği yerler ve ödediğiniz fiyat hakkında raporlar alabilirsiniz.

Google Ads İle Remarketing Yöntemleri

Standart Yeniden Pazarlama: Geçmişteki sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılarınız, Google Reklam Ağı’ndaki web sitelerine ve uygulamalara göz attıkları sırada onlara reklam gösterebileceğiniz bir remarketing yöntemidir.

Dinamik Yeniden Pazarlama: Dinamik yeniden pazarlama, daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Bunun yanında kullanıcıların mobil uygulamanızda veya web sitenizde görüntüledikleri ürün ya da hizmetleri yansıtan reklamları göstererek yeniden pazarlamayı daha etkili ve etkin hale getirebilirsiniz.

Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri: Geçmişte sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sitenizden çıkış yaptıktan sonra yaptıkları arama esnasında reklam göstermenize imkân sağlayan bir remarketing modelidir.

Video Yeniden Pazarlama: YouTube kanalınızla veya videolarınızla etkileşim halinde bulunan kullanıcılara videoları izledikleri sırada veya göz attıkları sırada reklam göstermenize yarayan remarketing modelidir.

Müşteri Listesiyle Yeniden Pazarlama: Müşteri eşleştirme özelliği sayesinde müşterilerinizin vermiş olduğu iletişim bilgilerini liste halinde yükleyebilirsiniz. Bu kullanıcılar Google’da oturum açtıklarında onlara reklam gösterebilirsiniz.

2) Sosyal Medya Platformlarında Kullanılan Remarketing Yöntemleri

Sosyal medyanın sıkça kullanılması ile birlikte bu alanda da remarketing modelleri geliştirilmiştir. Örneğin Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında da remarketing modellerini uygulayabilirsiniz.

Yeniden hedefleme, sosyal medya platformlarında da faydalı olabilmektedir. Reklamları sosyal medyada yeniden hedefleyerek daha yüksek dönüşüm sağlayabilirsiniz. Yeniden hedefleme stratejileri geliştirilirken, web sitenize gelen ziyaretçilere özel bir şekilde kitleler oluşturmanız gerekmektedir.

 • Facebook Remarketing

Kişilerin bir ürün ya da hizmetleri aradıktan sonra Facebook’ta vakit geçirirken aynı ürün ya da hizmetin reklam olarak karşılarına çıktığı model, Facebook Remarketing modeli olarak tanımlanmaktadır. Bu modeli uygulamak için bazı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlk olarak Facebook pikseli oluşturmak durumundasınız. Üst menüden Araçlar > Pikseller > Facebook Pikseli > Bir Piksel Oluştur adımlarını izleyerek bir Facebook Pikseli oluşturabilirsiniz. İkinci olarak hedef kitle oluşturma adımı yer almaktadır. Yeniden hedeflemenin sağlanabilmesi için bir hedef kitlenin belirlenmesi şarttır. Reklam Yöneticisi > Araçlar > Hedef Kitleler > Hedef Kitle Oluştur adımlarını izleyerek ve trafik seçeneğini işaretleyerek bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Geriye reklamların oluşturulması kaldı. İlgili teknik ayarlamalardan sonra reklam metinleri ve görsellerini oluşturarak klasik reklam adımlarını atabilirsiniz.

 • Instagram Remarketing

Kişilerin bir ütün ya da hizmetleri aradıktan sonra Instagram’da vakit geçirirken aynı ürün ya da hizmetin reklam olarak karşılarına çıktığı model, Instagram Remarketing modeli olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifade ile web sitenizi veya mobil uygulamanızı ziyaret edenlere yönelik, Instagram platformunda mobil reklamların gösterilmesi Instagram Remarketing olarak tanımlanmaktadır.

3) E-Posta Remarketing

E-posta Remarketing, diğer remarketing türlerine göre daha az kullanılmaktadır. Bu modeli uygulamak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi, E-posta listelerini Facebook’a, Google Adwords’e veya yeniden hedefleme için kullandığınız diğer platformlara ekleyerek uygulayabilirsiniz. İkinci seçenek olarak ReTargeter gibi gönderilerinize yerleştirilerek bir kod oluşturma aracı kullanarak uygulayabilirsiniz. E-posta remarketing, bu seçeneklerden herhangi biri ile sağlanabilmektedir. Bu, genellikle yeniden hedefleme stratejisine eklemek için uygun bir dal olmaktadır. Çünkü, Google veya diğer platformlardaki çabalarınız, E-posta remarketing ile birleşerek harikalar yaratabilmektedir.

4) Criteo Remarketing

Criteo, reklam verenin web sitesini daha önce ziyaret etmiş tüketicilere kişiselleştirilmiş online görüntülü reklamlar sunmak için İnternetteki satıcılarla birlikte çalışan, kişiselleştirilmiş bir yeniden hedefleme şirketidir. Şirket şu anda dünya genelinde toplam 30 pazarda faaliyet göstermektedir ve merkezi Paris’te bulunmaktadır.

Criteo’nun ürünü bir görüntülü reklamcılık çeşididir. Kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme çözümü, her bir müşteri için online perakende tarama tercihlerine ve ürünlerine göre oluşturulan etkileşimli banner reklamları görüntüler. Çözüm, TBM yani tıklama başına maliyet temelinde çalışmaktadır. Bu da reklam verenlerin yalnızca banner ‘ı tıklayıp web sitelerine geri dönen tüketiciler için ödeme yapacağı anlamına gelir. Ek yeniden hedefleme çözümleri, bin gösterim başına maliyet ve etkileşim başına maliyet esasına göre çalışmaktadır.

Remarketing nedir, avantajları ve araçları nelerdir gibi soruların yanıtını aradık. Bu konuda detaylıca bir araştırma yapıp işletmeniz için en uygun remarketing modelini tercih etmenizi önermekteyiz.

S.S.S

Remarketing Planlaması Nasıl Yapılır?

 1. Açık hedefler saptanır
 2. Testler ve analizler yapılır
 3. Segmantasyon yapılır
 4. Strateji belirlenir
 5. Kitleler belirlenir ve analiz edilir
 6. Özel mesajlar oluşturulur
 7. Reklamlar sınırlandırılır
 8. Çoklu formatlar kullanılır

Remarketing’de Başarısızlığın Nedenleri Nelerdir?

 • Müşteri – ziyaretçi sadakatinde düşüş
 • Trafikte düşüş
 • Marka imajında düşüş

Remarketing’in Çözüm Sağlayabileceği Diğer Noktalar Nelerdir?

 • Ziyaretçi sayı ve oranlarını yükseltir
 • Markanın bilinirliğini yükseltir
 • Unutulan markayı yeniden hatırlatır
 • Trafiği arttırır
 • Siteden çıkış oranlarını düşürür
 • Satış rakamlarını arttırır.

Remarketing Çalışmalarına Örnekler Nelerdir?

 • Eklediğiniz ürünler sepetinizde beklemeye devam ediyor
 • Hediye çekiniz sizi bekliyor
 • Promosyonunuz sizi bekliyor
 • İndiriminiz sizi bekliyor
 • Daha önce alışveriş yapanlara özel indirimler

Remarketing Markanıza Ne Katar?

 • Potansiyel ve mevcut müşterilere firma, marka, ürün ve hizmetlerinizi hatırlatır.
 • Sitenize girmiş ancak satın alım işlemi yapmamış müşterileri yeniden satın almaya yönlendirir.
 • Marka güvenilirliğini güçlendirir.
 • Sitenizden daha önce alışveriş yapan müşterileri yeniden satın alım yapmaya yönlendirir.
 • Sitenizden daha önce alışveriş yapan müşterilerin sadakatli – daimi müşteri olma olasılığını arttırır.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir