Termal ve Spa – Wellness Turizmi

Termal ve Spa başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda hem tatil yapmak hem de sağlıklı zaman geçirmek isteyenlerin tercihidir. Dünyanın pek çok yerinde sağlığa yararlı doğal kaynaklar yer alır. Bunların birçoğu da pek çok hastalık üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Termal, spa sadece sağlık rahatsızlığı olan kişiler için değil aynı zamanda zihinsel ve bedensel olarak dinlenmek isteyenler için de uygun bir turizm seçeneğidir.

Termal Turizm Nedir?

Termal turizm, yer altından doğal yollarla çıkan ve mineral açısından çok zengin olan suların kişilere fayda sağlaması adına başvurulan turizm türüdür. Dünyanın birçok yerinde wellness turizm olarak da nitelendirilen bu turizm kişinin hem ruhsal hem de bedensel sağlığına yönelik tercih ettiği bir gezi türüdür.

Bu alanda hizmet veren tesislerde hastaların uzmanlar eşliğinde fizik tedaviden terapiye kadar birçok alanda destek alması mümkün.  Beden sağlığının korunmasıyla birlikte özellikle ilerleyen yaşlardaki turistler tarafından termal turizm yoğun ilgi görüyor.

Wellness Turizmi Nedir?

Wellness turizmi, termal otellerde verilen masaj hizmeti, kişisel bakım hizmetleri, özel gıda terapileri ve daha birçok uygulamayı kapsayan geniş bir alandır. Kişilerin kendini hem bedensel hem zihinsel hem de sosyal olarak zinde hissetmesini sağlayan tüm uygulamaları içine alır. Genellikle Wellness turizmi etkinliklerinde masaj, cilt bakımı, çamur ve yosun banyosu, sıcak su terapisi, thalasso terapi gibi birçok yöntem kullanılır.

Sağlık turizminin alt kolu olan termal turizm ile wellness turizmi kavramı çok yakın bir ilişki içindedir. İnsanlar dünyanın birçok yerinden ülkemize termal tesislerin gelişmiş olanaklarından yararlanmak için gelmektedir.

Ülkemizde wellness alanında profesyonel faaliyet gösteren çok sayıda tesis bulunuyor.  Son yıllarda dünya çapında ün yapan tesislerimizde detoks, meditasyon ve çeşitli terapiler alanında uzman kişiler tarafından yürütülüyor. Wellness turizmi etkinliklerine katılan kişiler kendilerini zihinsel ve ruhsal açıdan arınmış buluyor. Şehir hayatının karmaşasından ve iş yaşamının getirdiği stresten arınacak bir tatil geçirmek isteyen kişiler wellness turizmi etkinliklerine ilgi gösteriyor.

Termal Turizm Nasıl Yapılır?

Termal turizm için öncelikle hastaları ya da hizmet talebinde bulunan bireyleri ülkemize ve tesislere çekebilmek gerekmektedir. Bu yüzden sağlık turizminde kaliteli hizmet ve ziyaretçilere kusursuz bir deneyim yaşatmak çok önemlidir.

Termal, Spa ve Wellness turizm faaliyetlerini profesyonel ve kaliteli bir şekilde yapmak tek başına yeterli değildir. Öncelikle verilen hizmetleri hem ulusal hem de uluslararası alanlarda tanıtılması önemlidir. Termal turizm sürecinde yapılabilecek çalışmalar genel olarak şu şekildedir;

 • Kurumsal Kimlik Oluşturulma: Termal turizm faaliyetleri yürütürken en önemli unsur kurumsal bir kimlik oluşturmaktır. Bu alanda hizmet veren tesisler ve işletmeler kurumsal kimlik oluşturamazsa bölgesel odaklı müşterilerden ilerisine gidemezler.
 • Pazarlama Stratejisi Oluşturma: Sağlık turizminde potansiyel turistler öncelikle kendilerine çözüm sunabilecek ülkeleri ve tesisleri tercih ederler. Bu yüzden de detaylı bir araştırma yaparlar. Sağlık turizmi pazarlama stratejisi oluşturarak farklı dillerde SEO, sosyal medya, basın bülteni gibi birçok konuda projeler yürütülmelidir.
 • Pazarlama Yönetimi: Termal turizm faaliyetlerinde müşteri çekebilmenin en etkili yollarından biri de daha fazla müşteri çekebilmektir. Bunun için pazarlama stratejisi oluşturmak yeterli olmaz. Pazarlama yönetimi ile stratejilerin başarılı bir şekilde uygulanması gerekir. Dijital pazarlama yöntemlerinin tamamı kullanılmalıdır.
 • Kurumsal Etik Kuralları: Sağlık turizminde dünyaya açılan işletmeler hizmet sürecinin her adımında kurumsal olarak hareket etmelidir. Bunun için öncelikle kurumsal etik kuralları belirlenmeli ve her durumda kurumsal etik kurallardan ödün verilmemelidir.
 • Yasal Mevzuatlara Uygunluk: Türkiye’de ve dünyada termal turizm faaliyetleri belirli sözleşme ve yasalarla çerçevesi çizilen bir sektördür. Bu yüzden tüm faaliyetler yasal mevzuata uygun şekilde yürütülmelidir.
 • Operasyonel Başarı: Kendini yaşamın stresinden arındırmak ve sağlık sorunlarına çözümler bulmak için termal turizmi tercih eden turistler seyahat boyunca en ufak bir sorun duymak istemezler. Bu yüzden termal turizm faaliyetlerinde operasyonel başarı yüksek olmalıdır. Hastanın havalimanından alındığı andan itibaren seyahatini tamamladığı ana kadar tüm hizmetler kusursuz şekilde organize edilmelidir.
 • Hasta Transferi: Sağlık turizmi kapsamında hizmet alan ve başka ülkelerden ülkemizi ziyaret eden hastalar öncelikle hizmetlerin kusursuz olmasını isterler. Bunun için de özellikle transfer süreci hızlı olmalıdır. En konforlu araçlarla hastaların havalimanı ve tesisler arası transferleri planlanmalı ve plana uygun şekilde kusursuz gerçekleştirilmelidir.
 • Konaklama Hizmeti: Termal turizm için ülkemizi tercih eden turistler için konaklama hizmetleri de özenle planlanmalıdır. Konaklama tesisleri yüksek standartlarda olmalı ve turistin spa ve diğer termal etkinlikler sonrasında kendini rahat hissedebileceği bir konaklama ortamı hazırlanmalıdır.
 • Faaliyet Planı: Termal turizm alanında hizmet veren işletmeler kaplıca tedavisi, deniz suyu tedavisi, suyla tedavi, içme kürü, kaplıca suyunda tedavi, çamur tedavisi ve iklim tedavisi gibi birçok tedavi türünü barındırmaktadır. Ayrıca terapi hizmetleri ve spa hizmetleri de bu kapsam içine girer. Tüm faaliyet planı önceden belirlenerek hastalara bu konuda bilgi verilmelidir.
 • Memnuniyet Sağlama: Termal tesisleri ziyaret eden turistlerin tüm stresinden arınmış ve sıcak su faydaları sayesinde sağlığı konusunda kendini iyi hissetmiş olması önemlidir. Bu yüzden mutlaka mevcut yeterliliklere göre yapılabilecekler konusunda çalışılmalıdır. Turistler tatil sonucunda tesislerden memnun ayırılmalıdır
 • Geri Dönüşlerin Değerlendirilmesi: Termal turizmde çok farklı müşteri kitlesine hizmet verilir. Bu yüzden geri dönüşlere yönelik her zaman değerlendirmeler yapılmalıdır. Her zaman yapılan değerlendirmelere karşı geri bildirimde bulunmak önemlidir. Geri dönüşleri değerlendirerek hizmetleri geliştirmek turist sayısını arttıracaktır.
 • Kişisel Pr Çalışmaları: Dünyada termal turizm faaliyetlerinde öne çıkmak isteyen işletmeler mutlaka kişisel pr çalışmaları yürütmelidir. Bu çalışmalar konusunda deneyimli bir ekipten yardım alarak hedef kitleye uygun bir pr çalışması planlanmalıdır.

Termal Turizmin Faydaları

Termal turizmin faydaları hem turizm açısından hem de kullanıcılar açısında çok önemlidir. Son yıllarda bu alanda yapılan faaliyetlerin gelişmesinde sağlamış olduğu faydaların etkisi oldukça fazladır. Genel olarak termal veya da welness turizminin faydaları şöyledir;

 • Belirli mevsimlerde değil her ay uygulanabilen ve tercih edilebilen bir turizm türüdür.
 • İnsan sağlığı için son derece önemli faaliyetler içerir.
 • Tedavi olmanın yanı sıra ayrıca turizm faaliyetleri de çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 • Ülkelerdeki yer altı kaynakları ve şifalı alanlar, bu turizm türü ile değerlendirilmiş olur.
 • Welness turizmi ile birlikte bölgesel kalkınma sağlanır.

Türkiye’de Termal, Spa ve Welness Turizmi

Türkiye welness turizmi alanında çok önemli bir yere sahiptir. Termal turizm alanında ülkemiz dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ülkemizde termal ve spa turizmi potansiyeli çok yüksektir. Hastalar tedavi sürecinde rehabilitasyon ya da kalıcı hasarların tedavisi süreçlerinde kaplıca ve Spa merkezlerine başvurur. Ülkemizde son yıllarda çok nitelikli tesislerin açılması ve termal turizm alanında deneyimli kişilerin artması ülkemizdeki termal turizm faaliyetlerini geliştirmektedir.

Türkiye jeotermal enerji potansiyeli açısından Avrupa’da birincidir ve dünyada ilk 7 ülke arasında yer almaktadır. Maden değeri çok yüksek olan şifalı sular son yıllarda artan tanıtım ve pr çalışmaları sayesinde dünyanın birçok yerinden turist çekmektedir.

Wellness turizmi ülkemizde daha çok yeni bir kavramdır. Bu alanda hizmet veren acente sayısı yok denecek kadar az.  Wellness alanında faaliyet gösteren tesislerde daha çok yabancı turistler hizmet alıyor. Bu kişiler de genellikle online kanallar üzerinden tesise ulaşmaktadır. Yaş ortalaması ise 40-65 yaş arasındadır.

Wellness faaliyetlerinin gelişebilmesi için verilen hizmetlerin kalitesi arttırılabilir ve daha nitelikli tanıtım çalışmaları yapılabilir. Ayrıca direkt misafirlere ve başka ülkedeki iş ortaklarına (B2B) verimli bir satış ilişkisi kurulabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Wellness turizmi nedir ve neden önemlidir?

Wellness turizmi kişilere cilt bakım, masaj uygulamaları, yosun ve çamur banyosu ve birçok uygulama sağlanan turizm türüne verilen isimdir. Günümüzde giderek önemli hale gelmekte ve gün geçtikçe bu alanda hizmet veren yerlere olan ilgi artış göstermektedir.

Wellness turizm hizmeti nasıl verilir?

Wellness turizm hizmeti verilebilmesi için öncelikle bir tesis kurulması gerekir. Özellikle doğal kaynaklara yakın bölgelere tesis kurulması çok önemlidir. Ayrıca wellness turizmi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara da hâkim olmanız gerekir.

Wellness uygulamaları nedir?

Wellness uygulamaları çevresel, yaratıcı, mesleki ve fiziksel olarak farklı boyutlardan oluşur. Cilt bakımı, masajlar, egzersiz, protein takviyeleri, psikolojik destek gibi pek çok uygulamayı içerir. Tüm bunlar da, bu turizmi tercih eden kişiler için hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinlenme sağlar.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir