Pazarlama İle Solucan Gübresi İhracatı Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretiminin Türkiye’de artış göstereceği öngörülmektedir. Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği’nin verilerine ülkemizde aylık solucan gübresi üretimi miktarı yaklaşık olarak 70 bin ton civarındadır.  Türkiye’de solucan üretimin tarihi aslında 11-12 yıl öncesine kadar dayanıyor ancak son 1.5 senedir organik tarım yapanların talebi ile solucan gübresinin üretimi bir hayli artmıştır.

Solucan gübresi üretiminin dışında solucan satışlarının da yükseldiği bilinmektedir. Ülkemizde yasal olarak solucan gübresi üretimi yapan 11 adet işletme bulunmaktadır. Solucanların fiyatı ise ortalama olarak 8 kuruş ile 25 kuruş arasında değişmektedir. Solucan gübresi üretiminde yaşanan yükselişin sonucu olarak solucan gübresi ihracatında da yükselme beklenmektedir. Biz de firma olarak Solucan Gübresi İhracatı Pazarlaması konusunda sizlere destek vermek istiyoruz.

Neden Solucan Gübresi İhracatı Yapılmalıdır?

Solucan gübresinin üretimi ve satışı son 1.5 yıl içinde oldukça artmıştır. Bunun sonucu olarak da solucan gübresinin Türkiye pazarında kar ettiğini söyleyebiliriz. Ülke içinde kar eden bu ürünün yurtdışında da kar etmesini beklemek mantıklı olacaktır. Üretilen ürünlerin fazlasını yurtdışına ihraç etmek ülkeye döviz girişi sağlayacağı için ülke ekonomisine de fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda ihracat yapacak olan firmanın rekabet gücü yüklenirken iç pazara bağımlılığı da azalacağı için firma gelişim gösterecektir.

Solucan Gübresini Yurtiçine Satmak ile Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Ülkemiz Dünya piyasasında tarımsal ürünlerin ticareti açısından önemli bir yerdedir. Solucan gübresi üreten firma ürettiği ürünü yurtdışına döviz ile satacağı için otomatik olarak elde edeceği gelir birkaç kat artacaktır.  Elde edilen kar daha fazla olacağı için üretici firmalar  yurtdışına satış yapmayı yeğlemektedir. Ancak yurtdışına satış yapmak zor ve uğraş gerektiren bir iştir. Bu noktada en önemli olan satışı yapacak olan firmanın yurtdışında duyulmasını sağlamaktır.

Solucan Gübresi İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapmak isteyen üretici firmanın daha önce yurtdışına ürün satma tecrübesi olsa bile ihracat yapmanın bazı riskleri bulunmaktadır. Firmalar satış yapmadan önce kendilerine bir hedef belirlemelidir ve girecekleri pazarla ilgili ayrıntılı bir araştırma yapmalıdırlar. İhracat pazarlama alanı birçok verinin birleşmesiyle oluşmuş bir alandır. Solucan Gübresi İhracatı Dijital Pazarlaması ile ilgili verilerin arasında özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç veri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde listeyebiliriz:

  • Yurtdışına satış yapılacak ülkenin sosyal ve kültürel özelliklerine hakim olmak
  • Firmanın giriş yapacağı pazarı tanıyor olması ve pazara girmeden önce bir strateji belirlemesi
  • İhracat yapacak olan firma ve ihracat yapmak istediği ülkenin durumları hakkında ayrıntılı bir analiz yapılması
  • SWOT analizi hazırlanması

Bütün bunları gerçekleştirebilmek için gerçekçi bir bütçe planlaması yapmak gerekmektedir.Bu noktada geleneksel ihracat yöntemleriyle bu işi yapmak çok ciddi bütçeler gerektirebilir ve yapılacak tahminlerde meydana gelecek en ufak bir yanlışlık firmayı çok büyük bir zararın eşiğine getirebilir. Günümüz koşullarını düşündüğümüz zaman ise teknolojinin gelişmesi ile bu işlemlerin çoğu dijital ortamda yapılabilmekte ve firmaya herhangi bir masraf çıkartmamaktadır.

Dijital Pazarlama İle Solucan Gübresi Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Firmamız, dijital pazarlama kanallarının hepsini aktif olarak kullanan profesyonel bir firmadır.

Solucan Gübresi ürününe müşteri bulabilmek için ana prensibimiz bu ürünün potansiyel müşterilerine ulaşmak ve websitenizi ilgili Google aramalarında üst sıralara taşımaktır. Bunu yapmak için ise kullanıcıların en çok neyi arattığını tespit etmek ve araştırma yapmak gerekmektedir.  Biz de potansiyel müşterilerinizin ürünü ve hizmeti bulabilmek için kullandıkları ana kelimeleri bulmaya odaklanıyoruz. Bu kelimeler bölgeden bölgeye bile değişim gösterebildiği için detaylı ve ayrıntılı bir çalışma yapmak gerekir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Firma olarak ihracat yapmak istediğiniz ürünün pazarlama stratejisine uygun olarak web sitesi ve diğer dijital pazarlama alanlarında size destek veriyoruz. Müşterilere ulaşmanızı sağlayacak web sitesinin profesyonel olması ve alıcılara ulaşması için gerekli olan her adımı sizin için yapıyoruz. Websitenizi hazırlarken alıcı kitleye ulaşmanız için sitenin dili oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse ürününüzü Amerika’ya satmak istiyorsanız İngilizce bir site hazırlamanız yeterli olacaktır. Ancak İspanya’ya ihracat yapmak istiyorsanız her ne kada İngilizce çok sayıda insan tarafından bilinen bir dil olsa da sitenizi İspanyolca hazırlamanız hem daha çok müşteriye ulaşmanıza hem de Google’ın İspanyadaki aramalarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

  • SEO

SEO, oldukça önemli bir çalışmadır.SEO çalışması ürünü satmak istediğiniz hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşmanızı ve yurtdışı pazarında ürününüzün yer almasını sağlar. Aynı zamanda tüm bunlar için en düşük maliyeti ödemenize yardımcı olur.

Yurtdışına ürün satışı yapmak oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Buna rağmen doğru dijital pazarlama teknolojileri ve SEO çalışmaları kullanılırsa iddialı başarılara imza atabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

  • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, günümüzde birçok şeyi insanlara en hızlı ulaştıran yoldur. İhracat yapacak olan firmanın hedef müşterilerine ulaşmasını ve iletişim kurmasını sağlar. Bu noktada şirketin kendi sosyal medya sitesi üzerinden iletişim kurulması her zaman daha iyidir. Aynı zamanda şirket sahibinin Facebook, Google, Linkedin gibi sosyal mecralarda hesabının bulunması da müşteriler tarafından incelenmesini ve tanınmasını sağlar.

Profesyonel hizmet veren bir dijital ajans olarak, sosyal medya hesaplarınızın yönetimini ve düzenlemesini müşterilerinizin ilgisini çekecek şekilde yapıyoruz. Deneyimli ekibimiz sayesinde sosyal medya hesaplarınız her zaman aktif tutulmaktadır.

  • Video ve Görsel İçerik Üretimi ve Pazarlaması

Bu noktada yapılması gereken ilk şey bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmektir. Firmamız bu stratejiyi geliştirdikten sonra içerikleri görseller ve videolar ile destekleyerek firmanızın tanınmasını ve pazarda önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor.

  • Yazılı İçerik Pazarlaması

Dijital analizler yaparak ihraç ettiğiniz ürün için hedeflediğiniz ülkede hangi aramaların yapıldığını ve bu ürünle ilgili en çok hangi kelimelerin kullanıldığını tespit ediyoruz. Bu tespiti yapmakla websitenize müşteri çekmenizi kolaylaştırıyoruz. Aynı zamanda websitenize gelen müşterilerin sitede ne kadar vakit harcadıklarını da kontrol ediyor ve bu süreyi uzatmak için uzman ekibimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz.

Ayrıca, konu ilgili size rakip olabilecek firmaların ürünlerinin de Google’da nasıl ve ne kadar aratıldığını tespit ediyor ve bu bilgileri firmanızın lehine çeviriyoruz.

  • Basın Bülten Gönderimi

Basın bülteninin hazırlanması ve müşterilerinize ulaştırılması işlemini profesyonelce yapıyoruz. Basın bültenini zamanında hazırlayıp gönderiyoruz. Aynı zamanda bülteni hazırladıktan sonra e-posta aracılığıyla bültenin kabul görüp görmediğini sizin adınıza kontrol ediyoruz. Bu işi tek başına yaptığınızda bültenin kabul görüp görmediğini kontrol etmek sizin için uğraştırıcı olacaktır. Biz, bunu sizin yerinize yaparak sizi bu yükten kurtarıyoruz.

Basın bültenini gazetelere ve ajanslara yollamadan önce bültene ufak bir ekleme yapıyoruz.Bültenin içinde firmanız hakkında bilgiler ve görseller eklemekle beraber, iletişim bilgilerinizi de ekleyerek  kişilerin size daha kolay ulaşmasını sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Solucan gübresi ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Verdiğimiz dijital pazarlama desteği sayesinde ürününüzün ihracatından  maksimum karı elde etmenizi ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlıyoruz. Solucan Gübresi İhracatı Dijital Pazarlama  ile ilgili size daha detaylı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir