Satış Pazarlama Kitapları Önerileri

Yeşil pazarlama, işletmelerin pazarlama süreci boyunca üretimden son tüketiciye ulaşana kadar ürünleri çevreye zarar vermeden pazarlamasıdır. Yeşil pazarlamada ürünlerin paketlenmesinden üretildiği malzemeye kadar tüm süreç çevre dostu olarak planlanır.

Dünyada ve ülkemizde büyük markalar daha geniş kitlelere erişim sağlayabilmek için yeşil pazarlama faaliyetlerini kullanıyor.  Böylece sosyal medyanın da gücünü kullanarak müşterilerini etkileme yoluna gidiyorlar. Devlet politikası ve sivil toplum kuruluşları girişimleriyle yeşil pazarlama gerçekleştiren firmaların sayısında da büyük bir artış var.

Yeşil pazarlama ile orta ölçekli işletmeler de profesyonel bir imaj çizebilir. Bu alanda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız işte işinize yarayacak yeşil pazarlama kitapları…

  • Tekstil Sektöründen Örneklerle Yeşil Pazarlama- Dr. Aybeniz Akdeniz Ar

Ulusal ve uluslararası birçok işletme ekonomik faaliyetlerinde çevreye duyarlı stratejiler uygulamaya başladı.  İşletmeler bu konudaki sosyal sorumluluk anlayışından yola çıkaran dünyanın daha yeşil bir yer olmasını isteyen tüketici kitlesini memnun etmek adına çevre dostu bir anlayış geliştirmesi gerekiyor.

Geleceğe yönelik yatırım yapmak isteyen işletmeler yeşil yönetim anlayışına sahip olmalıdır. İşletmelerin yönetim grubu içinde yeşil pazarlama konusunda bir anlayış yerleşmelidir. Bu kitapta tekstil sektöründe nitelikli örneklerle yeşil pazarlamayı daha iyi anlayacaksınız.

İşletmenizin üretim, satış ve tüm iş ilişkilerinde yeşil pazarlama kurallarına uygun hareket etmesi ve uzun vadede bunu başarması için yeşil pazarlamayı bu kitaptan öğrenebilirsiniz.

  • Yeşil Pazarlama- Prof. Dr. Mert Uydacı

Pazarlama süreci bir işletmenin dışarıdan görünen yüzüdür. Günümüzde kadar dünyadaki kaynakların üçte ikisi tüketilmiştir. Bu yüzden devletler ve işletmeler ekonomileri en verimli şekilde kullanma ve çevreye en az zararı verme konusunda nitelikli projeler üretiyorlar.

Çevreye duyarlı bir ekonomik politika için yeşil pazarlama faaliyetlerini benimsemek gerekir.  Türkiye’nin de yeşil pazarlamada öncü bir marka haline gelmesi için yeşil pazarlamaya yönelmek gerekir. Bu kitapta yeşil pazarlamanın tüm unsurlarını bulacaksınız.

  • Yeşil Pazarlama (Tüketici Algısı Üzerine Bir Araştırma)- Yard. Doç. Dr. Ebru Onurlubaş, Derya Dinçer

Yeşil pazarlama dünyada öncelikle 1975 yılında Amerikan Pazarlama Birliği tarafından “Çevreyle İlgili Pazarlama” konulu düzenlediği bir seminerde ortaya çıkan bir terimdir. Temel olarak tüketicilerin istek ve taleplerini karşılayarak çevre ile dost ürünlerin pazara sunulması olarak tanımlanabilir.

İşletme için yeşil pazarlama üretim sürecinden başlayarak ürünün son tüketiciye ulaşmasına kadar devam eder. Günümüzde sosyal medyanın da etkisiyle tüketici bilincinde belirgin bir artış var. Ayrıca devlet, sosyal sorumluluk projeleri ile de çevre duyarlılığı artmış duruda. Bu yüzden işletmenizin çevre dostu ürünleri tüketiciye sunması önemli hale geliyor.  Bu kitapta tüketici algısı üzerine yeşil pazarlamaya yönelik araştırma bulgularını bulabilirsiniz.

  • The Green to Gold (Business Playbook)- Daniel C. Esty

Yeşil pazarlama alanında başucu olabilecek en nitelikli kitaplar arasında yer alır. Kitabı okuduğunuzda her sektörde çevre dostu ürün ve hizmet sunma süreçlerinizi yeşil pazarlamaya göre nasıl yapılandıracağınızı öğrenebilirsiniz.  Kitapta belirli bir endüstri alanına özel çok verimli yeşil pazarlama örnekleri de bulacaksınız.

Çok sayıda üniversitede yeşil pazarlama eğitimi konusunda kullanılan bir kitaptır.  Ayrıca akıcı bir anlatıma sahip. Çevre dostu ürünlerin finansal değerini kitapta çok iyi bulabilirsiniz.  Kitabın tek olumsuz yanı çok genel yazılması. Yeşil pazarlama konusunda size çok şey öğretecek.

  • The Green Marketing Manifesto- John Grant

Dünyanın her yerinde üniversitelerin yeşil pazarlama eğitiminde kullandığı bir kitap. Yeşil Pazarlama Manifestosu yeşil pazarlama hakkında aradığınız her detayı sizlere sunuyor.  Özellikle yeşil pazarlama üzerine uzmanlaşmak isteyen kişiler için  çok uygun bir eserdir.

Yazar yeşil pazarlama konusunda ne kadar donanımlı olduğunu ortaya koymuş. Yeşil pazarlama alanında dünyadan çok sayıda gerçek deneyimli örneği barındırıyor.  Ancak belirli yerlerde teknik terimlerin fazla olduğunu da unutmamak gerekir.

  • The New Rules of Green Marketing- Jacquelyn Ottman

Yeşil pazarlamaya yeni başlayanlar için önerilebilecek en uygun ve nitelikli kitaplar arasında gösterilebilir. Dünyadaki en büyük markalara ait yeşil pazarlama örnekleri bulunabilir. 1970’li yıllardan günümüzde kadar yeşil pazarlama süreci akıcı bir dille ele alınmış.

Kitap eğitici özelliğinin yanında aynı zamanda eğlenerek okuyabileceğiniz bir dile ve anlatıma sahiptir. Yeşil pazarlama alanında uzmanlaşmak isteyenler için yararlı olmasa da yeşil pazarlama faaliyeti yürütmek isteyenler yeşil pazarlama hakkında her detayı bu kitapta bulabilirler.

  • The Green Collar Economy- Van Jones

Kitapta yazarların işletmede çalışma hayatındaki kendi deneyimlerinin anlatıldığı bir kitaptır. Ayrıca yeşil pazarlama alanında faaliyet gösteren birkaç işletmenin CEO’suyla bizzat görüşülerek hazırlanmış bir eser.

Yeşil pazarlama konusunda çok sayıda başarılı kişi ve markanın gerçek hikayesini kitapta bulabilirsiniz. Uzun araştırmalar sonucunda hazırlanarak okuyucuların beğenisine sunulmuş.  Yeşil pazarlama konusunda her detayı öğrenmek istiyorsanız okuyabileceğiniz bir baş ucu kitabıdır. Ancak vakti kıstılı olan kişiler için uzun olabilir.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir