Yöresel ve Organik Ürünlerin İnternetten Satışı

Günümüzde gıdalarda bulunan katkı maddeleri, GDO’lar, kimyasal destekleyiciler; bahsi geçen gıdanın verimini azaltıp insan vücuduna zarar vermesine olanak sağlıyor. Hal böyle iken kendi ve aile sağlığını düşünen bireyler yöresel ve organik ürünlere yöneliyor ve onları tüketiyor. Bu kimyasallar insan sağlığına çok ciddi düzeyde zararlar veriyor, ciddi hastalıklar yaşatıyor.

Bu hastalıklardan korunmak isteyenler organik ve yöresel ürünlere yöneldiği için de organik ürün satışı rağbet görmeye başlıyor haliyle. Satıcılar evlerinde, çiftliklerinde ya da köylerinde yaptıkları doğal ürünleri alıcılarıyla buluşturmaya başlıyor sonrasında. Lakin burada bir hususa dikkat çekmek isterim, organik ürün satışı elden değil de internet üzerinden daha iş görür nitelikte oluyor. Malumunuz ki bu ürünlerin üretildiği yerler şehir merkezlerine uzak olduklarından dolayı erişim zor oluyor.

Yöresel Ürün Satmak İçin Ne Yapılmalı?

Yöresel ürünlerinizi e-ticaret üzerinden satmak istiyorsanız eğer bilmeniz gerek bazı önemli durumlar bulunmaktadır.

E-ticaret üzerinden yapılan yöresel ürün satışları devlet tarafından sağlanan %4 veya %2 vergi muafiyeti uygulaması ile gelir arttırma konusunda çok büyük bir kolaylık ve imkân sağlamaktadır.

Çoğu üretilen ve tüketilen ürünlerde oluşan koruyucu ve sağlığı olumsuz etkileyen etkilerden dolayı organik ve yöresel ürünlere ilgi git gide artmaktadır. Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen ve yöresel ürünlere ilgi duyan kimseler soluğu genellikle e-ticaret sitelerinde almaktadır. Peki, bu satışı gerçekleştirmek için ne yapılmalı gelin hep beraber bu durumu inceleyelim.

Yöresel ürünlerinizi satabileceğiniz bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekmektedir. Tabi ki bu site için bir altyapı hazırlamanız gerekmektedir. Hazır e-ticaret siteleri tercih etmeniz zamandan ve enerjiden tasarruf etmeniz için büyük bir avantaj haline gelecektir.

İkinci aşama ise yöresel ürünlerinizin ne olacağına karar vermenizdir. Ürünlerin belirlenmesi satış yapabilmenizi sağlayacak hızlı adımları atmanız açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Satışı gerçekleşecek ürünler belirlendikten sonra bu ürünler için Pazar araştırmasının yapılması gerekmektedir. Pazar açığı olan ürünler diğer ürünlere göre daha fazla ilgi göreceği ve daha iyi bir kazanç kapısı haline gelecektir. Pazarda lider bir tedarikçi haline gelmeniz sağlayacaktır. Diğer ürünlerde ise satılacak olan ürünün kalitesi Pazar da sizi ön sıralara taşıyacak bir etkendir.

Arama motoru optimizasyonu sağlayarak sizlere ulaşmak ve ürünlerinizi almak isteyecek müşterilerin sizleri çok rahat bir şekilde bulması ve satışın gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır.

SATTIĞINIZ ÜRÜN HAKKINDA GEREKLİ İZİNLERİ ALMAK

Sattığınız ürün kesinlikle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı olmak zorunda. Çünkü bakanlığımızın onaylamadığı her ürün hayati tehlike taşır, satışının yakalanması durumunda yüklü cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca onaylanmış ürünlerinizi satmak daha kolay olacaktır. Müşteriler güven isterler, onların nezdinde onaylı ürün her zaman daha güvenilirdir. Bu sebeple satış için ilk yapmanız gereken şey, ürünlerinizi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerekli tetkikler sonucu onaylatmak.

ETKİLİ BİR SATIŞ SİTESİ KURMAK

Ürününüzü onaylattıktan sonra yapmanız gereken bir diğer şey, etkili ve cezbedici bir satış sitesi kurmak. Bu site öyle bir site olmalı ki hem göze hitap etmeli, hem de iştah açıcı temalar içermeli. Giren kişinin iştahı açılmalı, bir şeyler almadan siteden çıkış yapmamalı.

Ayrıca siteniz kendine özgü bir tarza sahip olmalı. Orijinallik yine hassas hususlardan birisidir. Logonuz, sloganınız, ara yüzünüz, temsilen kullanılan küçük resimleriniz herkeste olan değil de sadece sizde varmışçasına bir görüntü sergilemeli.

Bu tarz manipülasyon teknikleri kullanarak sitenize giriş yapan müşteriyi alışveriş yapmadan siteden çıkmasını engellemek büyük oranda gerçekleşiyor.

ÜRÜNÜ TEMSİL EDEN FOTOĞRAFLAR

Bu fotoğraflar kesinlikle ürünün fotoğrafı olmalı. Aksi halde birkaç satıştan itibaren satış yapamayacaksınız. Çünkü ayıplı mal satanlar piyasada oldukça hızlı yayılırlar, itibarları zedelenir.

Kullandığınız fotoğraf profesyonel bir kamera ile çekilmeli, doğru açıdan pozlanmalı, ve kesinlikle net olmalıdır. Piksel piksel olan her fotoğraf sizin de gözlerinizi rahatsız edip oradan hızla uzaklaştırmaz mı? Elbette uzaklaşırsınız. Hitabet, satışınızdaki en büyük anahtardır; gerek görsel hitabet gerek sözlü hitabet.

ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPMAK

Sattığınız ürün hakkında vereceğiniz bilgiler, müşterinin gözündeki ilk imajdır. Sonuçta online satış esnasında ürün elle tutulur olmadığı için verilen bilgiler oldukça önemlidir. Mesela ürününüzün üretim yeri, içeriği, üretim zamanı , özellikleri , hangi yöreye ait oluşu gibi  hususlar alıcılar tarafından dikkat edilen hususlardır. Bir müşteriyi kaybetmenin en kısa yolu onlara kandırıldığını hissettirmektir, bu yüzden asla onlara kandırıldığını hissettirecek bir davranış sergilememelisiniz.

SAĞLAM VE GÜVENİLİR TESLİMAT

Sattığınız ürünün alıcıya nasıl ulaştığı da ayrı bir detay elbette. Kırık ya da deformasyon geçiren her ürün sizi alıcının gözünden düşürür. Bu şekilde bir manzarayla karşılaşan bir müşteriniz eğer gerçekten içlenmişse hukuki yollara da başvurabilir aman dikkat diyelim. Ürününüzü sağlam yollamanız, organik oluşundan dolayı bozulmaması için hızlı yollamanız alıcıyı daimi müşteriniz yapacaktır. Sizi kalkındıracak olanlar da daimi müşterilerinizdir, unutmayın derim.

Bu hususta etkili olan bir diğer etken ise anlaştığınız kargo firmasıdır. Anlaşmalı olduğunuz kargo firmasının ürünleri nasıl teslim ettiğini takip etmelisiniz. Kendi yapmadığınız hata yüzünden imaj kaybı yaşamanız sizi olumsuz etkileyecektir. Seçeceğiniz kargo şirketi kesinlikle titiz olmalıdır, bunu da dikkate alarak anlaşmalısınız.

ÖDEME TÜRLERİ

Ödeme türleri de sizin iş potansiyelinizi oldukça etkileyecektir. Örnek verecek olursak biz bile alışveriş yapacağımız zaman daha çok kapıda ödeme imkanı sağlayan sitelerden alışveriş yapıyoruz, değil mi? Hal böyle iken bizim gibi düşünen kişi sayısı epeyce çok. Bu yüzden kapıda ödeme imkanı sunmanız müşteri memnuniyetini arttırıp güven sağlayacaktır.

SATIŞ SONRASI DESTEK

Elbette mesele ürünü sattıktan sonra da devam ediyor. Ürünü sattığınız alıcı herhangi bir memnuniyetsizlik durumunda ilk önce tarafınızla iletişim kurmayı deneyecektir. Bu iletişim denemesinde kesinlikle müşterinizi hayal kırıklığına uğratmayın, kaybedersiniz. Müşterinizin isteği iade ya da değişim olacaktır büyük ihtimal, bu isteklerini en hızlı ve kesin biçimde halletmeniz firmanızın imajı için çok önemlidir. İyi bir müşteri temsilciliği ile bunu başarmanız çok kolay.

Bu yazımızda internetten nasıl organik ve yöresel ürünlerin satılabileceği konusuna değinip gerekli hususlara değindik. Bu belirtilen kaidelere uymanız güzel işler başaracağınıza işarettir. Sağlıcakla kalın.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir