Turquality Nedir ?

Türkiye son yıllarda özellikle dışa yönelik birçok ticaret hamlesi gerçekleştirmektedir. Savunma Sanayi başta olmak üzere birçok alanda ülkemiz artık ham madde dışında daha farklı işlenmiş ürünleri de satmaya başlamaktadır. Firmalar da bu duruma yönelik olarak faaliyetlerini arttırmaktadır. Ülkemizin dış kaynaklı gelirleri her geçen gün artmaktadır. Devlet tarafından da firmaların bu faaliyetleri çeşitli şekillerde desteklenmektedir.

Dünyada marka haline gelmeye çalışan firmalar devlet tarafından özel projelerle hem maddi hem de nitelik olarak desteklenmektedir. Devlet destekli yürütülen ekonomi ve ticari faaliyetler sayesinde Türk firmaları dünya pazarlarında küresel bir marka haline gelebilir. Birçok Türk markası bu desteklemelerden yararlanarak markasını dünyanın çeşitli yerlerinde daha bilinir hale getirebilir. Bu desteklemeler düşünüldüğünde Turquality kavramına değinmeden olmaz. Şimdi sizlere Turquality nedir detaylı olarak anlatalım;

Turquality Nedir?

Turquality; Türkiye’de üretim yaparak dünyaya açılmak ve dünyada marka haline gelerek küresel bir aktör olmak isteyen firmaların devlet tarafından çok yönlü desteklenmesine yönelik bir programdır.  Bu program sayesinde marka potansiyeli olan firmalardan dünya çapında marka olmaları için finansal olarak kaynak sağlamak hedeflenir. Ayrıca devlet destekli olarak global anlamda Türk markaları yaratmak adına firmalara ve markalara stratejik, operasyonel ve teknolojik destek sağlanır. Bu konularda çeşitli danışmanlık hizmeti verilir.

Başka ülkelerde Türk markalarına karşı olumlu bir marka imajı oluşturabilmek ve tanıtım faaliyetlerini yürütebilmek adına her anlamda firmalara destek olunur. Ayrıca bu süreçte bir yandan da Türk firmalarında marka olma bilincini arttırmaya yönelik faaliyetler düzenlenir. Türk firmalarına Pazar bilgisine göre daha fazla aksiyon almalarını sağlayacak istihbarat desteği de sunulur. Turquality projesi sayesinde birçok Türk firması başarılı çalışmalara imza atabilir.

Turquality Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turquality başvurusu için otomasyon sistemi üzerinden başvuru formunu doldurarak sürece start verebilirsiniz. Bunu takip eden süreçte firmalardan istenen belgeleri iletmeniz gerekir. Belgeleri iletmeniz gereken kısım sekreteryadır. Başvurularında eksik olmayan firmalar belge iletiminden sonra ön değerlendirme sürecine katılırlar. Ön değerlendirme süreci tamamlandığında başarılı olduysanız sizlere bildirim gönderilir. Ön inceleme sürecinde 2 gün boyunca hakkınızda araştırmalar yapılır.   Başvuru sonucunda Turquality üyesi olmaya hak kazanan bir firma olduğunuzda dünya çapında bir marka olma yolunda gerekli destekleri alabilirsiniz. Bu destekler sayesinde firmanızın bilinirliğini arttırabilir ve dünyada büyük bir marka haline gelebilirsiniz.

Başvuru sürecinde 2 günlük inceleme boyunca stratejik planlama ve kurumsal performans yönetimi,  marka yönetimi, marka performansı, tedarik zinciri yönetimi, pazarlama, ticaret ve müşteri yönetimi, ürün tasarım, araştırma ve geliştirme, finansal performans,  insan kaynakları yönetimi, kurumsal yönetim, bilgi sistemleri yönetimi alanlarında kurumsal bir yapı ortaya koymanız gerekmektedir. Bu sayede başvurunuz olumlu sonuçlanabilir ve sizler de Turquality üyesi olabilirsiniz.

Turquality Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Firmanızın pazar, rekabet, müşteri, ürün analizi, kanal gibi çalışmalarda etkili bir politika izlemeniz gerekmektedir.
  • Marka stratejisi belirlemeli, markanızın hedeflediğiniz pazarda doğru şekilde konumlandırılması gerekmektedir.
  • Belirlediğiniz pazarlama stratejileriyle marka planlarınızı geliştirmeli ve planınızda bulunan tüm uygulamaları hayata geçirmelisiniz.
  • Pazarda doğru ürünü, doğru zamanda en kaliteli şekilde uygun fiyatlarla sunmalısınız.
  • Tüm pazarlama sürecinde müşteri talebinden satın alma sürecine, üretimden dağıtıma kadar her detayda malzeme, bilgi akışı ve kaynakları etkili şekilde planlayarak koordineli şekilde yürütmelisiniz.
  • Global bir ortamda rekabet edebilmeniz için ürün stratejisi geliştirerek hayata geçirmelisiniz.
  • Firmanızdaki departmanlar arası iş birliği ve koordinasyon sağlayarak teknolojinin nimetlerini iyi şekilde kullanmalısınız.
  • Markanızı global hale getirebilmek için aktiflerinizi ve borçlarınızı da etkin şekilde yönetmeli ve kaynak planlaması yapmalısınız.

Yukarıda belirttiğimiz süreçlere dikkat etmezseniz Turquality başvuru sürecinde sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bu noktalara dikkat ederseniz global bir marka olma yolunda gerekli finansal yardımı devlet destekli olarak alabilirsiniz. Bu programa tüm Türk firmaları başvurabilir. Program üretim süreci, pazarlama süreci, satış sonrası hizmet gibi tüm detayları kapsar. Yani kısacası sizlerin küresel bir aktör haline gelmeniz ve Türk malı imajı oluşturmanız için tüm adımları kapsamaktadır.

administrator
Ümit ÜNKER Kıdemli Eğitmen ve Yazar Education 2.0 Uluslararası ''Eğitimde Üstün Liderlik Onur Ödülü'' Uluslararası Kalite Ödülleri ''Yılın En İyi Eğitim Lideri'' Ödülü İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ''Yılın En İyi Eğitmeni'' Ödülü Milliyet Köşe Yazarı Harvard Business Review Blog Yazarı Akademi Derneği Onursal Üyesi National Association of Sales Professionals (NASP) Yazarı TEDi Eğitim Kurucu | Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir